Reduced price! PARADOKSY IDEI REPREZENTACJI POLITYCZNEJ

Author:
Andrzej WAŚKIEWICZ

ISBN: 978-83-7383-591-7

Place of publication: Warszawa

Year of publication: 2012

Number of pages: 294

Format: A-5

PARADOKSY IDEI REPREZENTACJI POLITYCZNEJ

Książka Andrzeja Waśkiewicza dotyczy jednej z kluczowych idei związanych z demokracją - idei reprezentacji. Kiedy dzisiaj mówimy o kryzysie demokracji, w istocie najczęściej mamy na myśli kryzys instytucji reprezentacji. Andrzej Waśkiewicz z perspektywy historyka idei pokazuje znakomicie narodziny i rozwój idei reprezentacji, zwłaszcza przed jej zinstytucjonalizowaniem w demokracji przedstawicielskiej, a także problemy związane z funkcjonowaniem instytucji reprezentacji we współczesnym państwie. Dzięki tej wyczerpującej, świetnie napisanej książce możemy się zastanowić, czy słabościom reprezentacji jesteśmy w stanie jakoś zaradzić, do jakich historycznych dzieł i autorów powinniśmy się odwołać oraz na jakie pytania związane z ideą demokracji musi jeszcze odpowiedzieć myśl polityczna, by kwestia reprezentacji została potraktowana poważnie. Nie jest to książka wyłącznie dla specjalistów, gdyż zarówno z ideą, jak i instytucją reprezentacji mamy przecież wszyscy do czynienia na co dzień.
Marcin Król
Andrzej Waśkiewicz (ur. 1963) jest z wykształcenia historykiem i socjologiem, zajmuje się historią idei społecznych i politycznych. Pracuje w Instytucie Socjologii i Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Jego najważniejsze publikacje to: Interpretacja teorii politycznej. Spór o metodę we współczesnej literaturze anglosaskiej (1998), Polityka dla dorosłych. Eseje (2006), Obcy z wyboru. Studium filozofii aspołecznej (2008). Jest też współautorem licealnych podręczników wiedzy o społeczeństwie oraz tłumaczem książki Bernarda Cricka W obronie polityki (2004).

O serii
Archiwum Warszawskiej Szkoły Historii Idei to forum współpracy stworzone z myślą o badaniach nad dziedzictwem jednej z najważniejszych polskich formacji intelektualnych dwudziestego wieku.
Celem projektu, finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, jest opracowanie zespołu archiwalnego, dokumentacja i edycja dorobku Warszawskiej Szkoły Historii Idei, a także upowszechnienie wyników badań nad jej znaczeniem w humanistyce polskiej.
W serii ”Archiwum Warszawskiej Szkoły Historii Idei. Studia„ ukazywać się będą wybitne monografie dotyczące Szkoły oraz najlepsze współczesne prace z dziedziny historii idei, powstałe w szerokim kręgu jej oddziaływania.
Andrzej Gniazdowski
koordynator projektu

Download:

32,40 zł

-10%

36,00 zł

30 other products in the same category: