Obniżka! OPOWIEŚCI SOŁTYSA

Autor:
Stefan SZOT

ISBN: 978-83-7383-771-3

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2015

Liczba stron: 211

Uwagi: wydanie pierwsze

Oprawa: twarda, szycie, 13 fotografii czarno-białych

Format: A-5

OPOWIEŚCI SOŁTYSA

- Ty pieronie cioski! Ty pieronie! Ty ancykrysie! - darła się Franusiowa na cały głos. - Ty pijoku! Ty łochlaptusie! - wrzeszczała tak, że słychać ją było daleko. Tak się zdenerwowała, że omal nie zaczęła swojego chłopa prać.
- Płokoz fularys! Płokoz! Gdzie mos piniodze? - darła się dalej. Franuś szklistymi oczami wpatrywał się w swoją żonę. Początkowo stał i nic nie mówił. Chwiał się lekko na boki, chociaż za wszelką cenę starał się utrzymać równowagę. (…)
- Babuś! - rzekł wreszcie Franuś. - Sprzedołem baranki, sprzedołem. I cosik wypiółem. Ale załatwiółem jedo sprawo, straśnie wozno sprawo! Łożoniółem Jasia! W świoty Michoł bedzie wesele! - podniesionym głosem oświadczył Franuś.

Gwarancją autentyzmu tych opowieści jest ciągłość zapisanej w języku pamięci kulturowej, jest znakomite posługiwanie się gwarą: w przytoczeniach cudzych wypowiedzi, charakterystykach ludzi starszego pokolenia, w słownych formułach wyrażających ludowe mądrości. Opowieści Stefana Szota, sołtysa Iwkowej, wywodzą się z tego nurtu praktyk kulturowych, w których sztuka opowiadania jest zarazem sztuką życia, gdyż śmiech jest siłą życiodajną, odnawia i kreuje świat.
Ze wstępu Rocha Sulimy

Pliki do pobrania:

25,80 zł

-14%

30,00 zł

klikając
w koszyk
zyskujesz
rabat

30 innych produktów w tej samej kategorii: