Obniżka! LOGIKA DZIAŁANIA ZBIOROWEGO <br>Dobra publiczne i teoria grup <br>[Logic of Collective Action: Public goods and the theory of groups] <br>seria: Społeczeństwo Współczesne

Autor:
Marcur OLSON
przekład Sebastian Szymański

ISBN: 978-83-7383-600-6

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2012

Liczba stron: 227

Uwagi: pierwsze polskie wydanie

Oprawa: miękka, skrzydełka

Format: A-5

LOGIKA DZIAŁANIA ZBIOROWEGO
Dobra publiczne i teoria grup
[Logic of Collective Action: Public goods and the theory of groups]
seria: Społeczeństwo Współczesne

Olson przedstawia fundamentalny problem ograniczeń skuteczności działania zbiorowego podejmowanego przez różne typy grup czy organizacji. Odrzuca jako nieprawdziwy sąd, że jeśli grupa ma jakiś zbiorowy cel czy też interes, to jednostki składające się na tę grupę będą automatycznie dążyć do jego osiągnięcia. (…) Owo wskazanie i dogłębna analiza różnic między racjonalnością grupową i racjonalnością jednostkową jest podstawową osią książki Olsona. (…) Znajomość tej lektury jest absolutnie obowiązkowa dla studentów socjologii, ekonomii, zarządzania, nauk politycznych, a także dla psychologów społecznych. W każdej z tych dyscyplin kierunek myślenia Mancura Olsona i jego odkrycia wywarły bardzo duży wpływ na rozwój badań.
prof. dr hab. Andrzej Rychard
Instytut Filozofii i Socjologii PAN
Jest to jedna z najczęściej cytowanych publikacji w dziedzinie nauk społecznych. (…) Praca Mancura Olsona jest klasycznym dziełem wyjaśniającym mechanizm tworzenia i działania grup interesu oraz koalicji dystrybucyjnych, a także analizującym skutki ekonomiczne i społeczne tego zjawiska.
Autor wyjaśnia między innymi, dlaczego duże grupy społeczne (np. konsumenci czy podatnicy) są mało skuteczne w osiąganiu swoich interesów pomimo potencjalnie dużej siły, natomiast znacznie skuteczniejsze pod tym względem są grupy stosunkowo małe, dobrze zorganizowane i mające silne wewnątrzgrupowe bodźce do wspólnego działania. Pojawia się w tym kontekście ciekawe zjawisko określane jako przypadek, gdy ”mali eksploatują dużych„.
prof. dr hab. Jerzy Wilkin
Uniwersytet Warszawski

Mancur Olson (1932-1998) - jeden z najczęściej cytowanych ekonomistów amerykańskich, profesor ekonomii na uniwersytecie w Maryland. Poza Logiką działania zbiorowego opublikował także: Toward a Social Report (1969), podsumowującą jego pracę w Departamencie Zdrowia USA, The Economics of Wartime Shortages (1963) o gospodarce niedoboru w okresie wojny, The Rise and Decline of Nations (1982) o wzroście gospodarczym. Pod koniec życia zajmował się problemem przekształcania gospodarki krajów komunistycznych w gospodarkę rynkową. W 2000 roku ukazała się pośmiertnie jego książka Power and Prosperity: Outgrowing Communist and Capitalist Dictatorships (Władza i dobrobyt. Wyrastanie z dyktatur komunistycznych i kapitalistycznych).

Pliki do pobrania:

30,96 zł

-14%

36,00 zł

klikając
w koszyk
zyskujesz
rabat

30 innych produktów w tej samej kategorii: