Obniżka! PAMIĘĆ ZBIOROWA JAKO CZYNNIK INTEGRACJI I ŹRÓDŁO KONFLIKTÓW <br> seria Współczesne Społeczeństwo Polskie wobec Przeszłości, t. 4

Autor:
Andrzej SZPOCIŃSKI (red.)

ISBN: 978-83-7383-329-6

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2009

Liczba stron: 240

Uwagi: wydanie pierwsze

Oprawa: miękka, skrzydełka

Format: A-5

PAMIĘĆ ZBIOROWA JAKO CZYNNIK INTEGRACJI I ŹRÓDŁO KONFLIKTÓW
seria Współczesne Społeczeństwo Polskie wobec Przeszłości, t. 4

W krajach Europy Środkowej zbiorowa pamięć funkcjonuje w szczególnie złożonym kontekście. Zmiany polityczne wywołują problem oceny systemu komunistycznego, prowokują także do nowego odczytania przeszłości nieco dalszej (okres międzywojenny, druga wojna światowa). (...) Różne wątki sporów toczonych w ciągu minionych kilkunastu lat mają dwie cechy wspólne.
Po pierwsze, w sporze o polską pamięć dochodzi do wyartykułowania przeciwstawnych stanowisk wynikających z diametralnie odmiennego postrzegania tych samych faktów przez uczestników wydarzeń z przeszłości należących do różnych narodów i grup społecznych, często dawnych wrogów, a dziś równorzędnych uczestników publicznego dyskursu.
Drugą wspólną cechą jest praktyczny charakter sporów o przeszłość: nowa interpretacja wydarzeń z przeszłości często bywa uzasadnieniem pozwu, w którym powód domaga się konkretnych pieniędzy jako rekompensaty za krzywdy doznane w przeszłości przez niego lub przez jego przodków.
Artykuły zamieszczone w tym tomie w sposób wszechstronny, interesujący, a przede wszystkim kompetentny podejmują tę tematykę.

fragmenty wstępu Andrzeja Szpocińskiego

Ten produkt nie występuje już w magazynie

28,80 zł

-10%

32,00 zł

30 innych produktów w tej samej kategorii: