AFGANISTAN I IRAK: <br>ekonomiczny bilans <br>wojny z terroryzmem <br>seria ŻURAWIA PAPERS, zeszyt 15

Autor:
Adrianna ŁUKASZEWICZ

ISBN: 978-83-7383-406-4

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2010

Liczba stron: 113

Uwagi: wydanie pierwsze

Oprawa: miękka

Format: A-5

ISBN 2: 978-83-89050-73-4

AFGANISTAN I IRAK:
ekonomiczny bilans
wojny z terroryzmem
seria ŻURAWIA PAPERS, zeszyt 15

NAKŁAD CHWILOWO WYCZERPANY

Wraz z atakami terrorystycznymi na WTC i Pentagon 11 września 2001 r. symbolicznie dobiegł końca wiek XX i zaczął się nowy - pełen wyzwań i niespodziewanych zagrożeń. W konsekwencji zamachów firmowanych przez organizację al-Kaida Stany Zjednoczone wypowiedziały wojnę Afganistanowi (2001) i Irakowi (2003), państwom oskarżanym o wspieranie terroryzmu. Amerykanie w ten sposób zamierzali powstrzymać rozszerzające się zagrożenie terrorystyczne ze strony bojówek islamskich, schwytać inspiratorów zamachów oraz zneutralizować ich zaplecze. Dzisiaj, osiem lat po inwazji na Afganistan i sześć lat po ataku na Irak żaden istotny problem nie został rozwiązany. Nie udało się unieszkodliwić terrorystów, zbudować bezpieczniejszego świata, doprowadzono zaś do destabilizacji obydwu objętych wojną państw.
Celem niniejszej książki jest analiza ekonomicznych aspektów wojen w Afganistanie i Iraku oraz próba odpowiedzi na najważniejsze - zdaniem autorki - pytania:
- jak mają się dzisiaj dwa uwikłane w wojnę narody, skoro wojna dotknęła wszystkich solidarnie, zarówno rządzących, jak i uciskanych przez władzę?
- czy w nowych realiach, zaproponowanych przez USA po 2001 r., zwykłym ludziom (Irakijczykom i Afgańczykom) żyje się lepiej niż wcześniej?
- czy Zachód przyniósł tylko wojnę i cierpienia, śmierć i zniszczenia, czy także jakąś nadzieję na lepszą przyszłość?
- jaki jest ekonomiczny bilans wojen dla Afganistanu i Iraku?

dr Adrianna Łukaszewicz, adiunkt. Absolwentka, a do 2006 r. także pracownik naukowy Wydziału Nauk Ekonomicznych UW, doktor nauk ekonomicznych. Od 2006 r. w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW. W swoich badaniach koncentruje się na analizie zasad funkcjonowania gospodarek państw islamskich, rynkach finansowych państw Zatoki Perskiej, polityce gospodarczej Bliskiego Wschodu oraz związkach między bezpieczeństwem światowym a kondycją ekonomiczną państw islamskich.
Wykładała na wielu uczelniach zagranicznych, m.in. w: Marmara Universitesi, Istambuł (2008), University of Tromso (2009), University of Ljubljana (2009), Universidad Carlos III de Madrid (2009).

nakład wyczerpany

30 innych produktów w tej samej kategorii: