Obniżka! ŚLĄZACY I KRESOWIACY

Autor:
Jan COFAŁKA

ISBN: 978-83-7383-536-8

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2011

Liczba stron: 407

Uwagi: wydanie pierwsze

Oprawa: miękka, skrzydełka

Format: A-5

ŚLĄZACY I KRESOWIACY

Książka dostępna także w formie elektronicznej, np. na:
http://www.ibuk.pl/fiszka/92138/slazacy-i-kresowiacy.html
http://www.zinamon.pl/artykul/Jan-Cofalka/Slazacy-i-Kresowiacy,7D72D722EB

Oto trzecia, po Ślązakach w Warszawie i Księdze Ślązaków, część ”trylogii śląskiej„ Jana Cofałki.
W tym tomie zawarty jest zapis przenikających się i jak fale świetlne interferujących rodowodów i doświadczeń Ślązaków oraz Kresowiaków, którzy po okrucieństwach wojennych, po masowych przesiedleniach, wysiedleniach, eksmisjach i wypędzeniach zostali na siebie skazani.
Jan Cofałka, świetny biografista, który umie plastycznie i wszechstronnie pokazać osobowości ludzi, nie szuka w historii okropieństw, dobrze wiedząc, że jest ich tam bez liku. Szuka w niej urody życia, jego barwy, powabu, aromatu, i czyni to na rozległym, epickim tle wielkiej wędrówki ludów, która w połowie XX w. wyrzuciła mieszkańców Kresów z ich domów i kazała zamieszkać w innych miastach, wsiach, w innej scenerii i w świecie często innej kultury materialnej oraz obyczajowej. Pisze o uczestnikach powstań śląskich i ich potomkach, o byłych powstańcach warszawskich i synach Orląt Lwowskich, o członkach Hitlerjugend, Komsomołu i ZMP, którzy siedząc często w tej samej ławce szkolnej, nie pozabijali się, nie wyniszczali się, nie licytowali się, kto z nich większych krzywd doznał, ale stworzyli niezwykłą społeczność.

Takiego spojrzenia na historię powojennego Śląska w biografistyce polskiej dotychczas nie było.
Jan Cofałka napisał książkę o wyższości tolerancji nad ksenofobią, o dobrodziejstwach płynących z postawy, gdy ludzie stronią od nienawiści, a pamięci nie zastępują pamiętliwością.
prof. Stanisław Nicieja

Jan Cofałka urodził się 9 lutego 1940 roku w Rybnej (dziś Tarnowskie Góry), od 1970 roku mieszka w Warszawie.Politolog, publicysta, od 1997 roku współpracuje z miesięcznikiem społeczno-kulturalnym ”Śląsk„. Były wiceprezes i sekretarz generalny Towarzystwa Przyjaciół Śląska w Warszawie, a także pracownik Kancelarii Sejmu i redaktor w Wydawnictwie Sejmowym. Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2004).
Autor książek Księga Ślązaków (2009) i Ślązacy w Warszawie (2008), współautor (z prof. Jolantą Kulpińską) książki Jan Szczepański. Humanista - uczony - państwowiec. Księga wspomnień (2005), inicjator wydania książki Edmund Jan Osmańczyk. Dziennikarz - publicysta - parlamentarzysta we wspomnieniach bliskich i przyjaciół (2004) oraz współinicjator wydania Dzienników z lat 1935-1945 Jana Szczepańskiego (2009), jako Janusz Leński opublikował Sejmowe plotki i anegdoty (2001).

Pliki do pobrania:

38,70 zł

-10%

43,00 zł

Dodatkowo oprócz wersji papierowej masz możliwość wykupienia dostępu do rozdziału lub całej publikacji:

30 innych produktów w tej samej kategorii: