Reduced price! FISKALIZM W DOBRYCH CZASACH <br>ALBO EKSPANSJA GOSPODARCZA <br>czyli jak prześcignąć tłustego żółwia i dołączyć do tygrysów

Author:
Kazimierz Wojciech TARCHALSKI

ISBN: 978-83-7383-359-3

Place of publication: Warszawa

Year of publication: 2009

Number of pages: 255

Format: B-5

FISKALIZM W DOBRYCH CZASACH
ALBO EKSPANSJA GOSPODARCZA
czyli jak prześcignąć tłustego żółwia i dołączyć do tygrysów

Autor analizuje zjawisko fiskalizmu, czyli nadmiernej roli państwa w gospodarce, obawiającej się w systemie kapitalistycznym zbyt dużym udziałem wydatków publicznych w dochodzie narodowym, co zawsze prowadzi do przesadnych obciążeń podatkowych, a w konsekwencji do zahamowania wzrostu gospodarczego. W wielu krajach proces konwergencji, tj. dochodzenia do poziomu państw najwyżej rozwiniętych, zatrzymał się w pół drogi właśnie za sprawą wysokiego stopnia fiskalizmu.
Kazimierz Tarchalski opisuje i ocenia reformy systemowe, instytucjonalne i ekonomiczne w Polsce na tle zmian przeprowadzonych w krajach sukcesu gospodarczego. Wskazuje na relatywnie mało ambitny charakter polskich reform - owocujących umiarkowanym wzrostem gospodarczym w porównaniu ze średnim wzrostem światowym w okresie poprzedzającym globalny kryzys finansowy.

Kazimierz Tarchalski - dr ekonomii, w 1977 r. z przyczyn politycznych wyemigrował do Australii, gdzie pracował na Uniwersytecie w Sydney oraz w administracji federalnej, a także doradcy w Ministerstwie Finansów Papui Nowej Gwinei. Po 1989 r. wykładał gościnnie ekonomię na kilku polskich uniwersytetach. Jest autorem wielu artykułów i książek poświęconych naukom społecznym, ekonomii i finansom.

31,50 zł

-10%

35,00 zł

30 other products in the same category: