Reduced price! ETOS RYCERSKI

Author:
Zdzisław NAJDER

ISBN: 978-83-7383-823-9

Place of publication: Warszawa

Year of publication: 2016

Number of pages: 362

Format: A-5

ETOS RYCERSKI

Prezentowana antologia zawiera 60 esejów Zdzisława Najdera poświęconych etosowi rycerskiemu, głównie w europejskim kręgu cywilizacyjnym, kreowanemu m.in. w literaturze, sztuce, teatrze i kinematografii. Przyjmując bardzo szeroką perspektywę porównawczą: od antyku, przez średniowiecze, aż do XXI w., Autor poddaje analizie przejawy tytułowego etosu i łączących się z nim wartości i norm moralnych, zarówno w wytworach kultury, jak i w rzeczywistych wydarzeniach w Polsce i na świecie. Pokazuje też, jak zmieniający się na przestrzeni dziejów wzorzec postaw rycerskich przetrwał i zachował swe podstawowe wartości.

Zdzisław Najder
, pisarz, krytyk literacki, profesor literaturoznawstwa, publicysta oraz światowej sławy badacz twórczości Josepha Conrada, autor m.in. książek: Życie Conrada-Korzeniowskiego, t. 1-2 (Warszawa 1980), Joseph Conrad. A Chronicle (New York 1983), Z Polski do Polski poprzez PRL (Warszawa 1995) oraz licznych artykułów prasowych. Uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, krajowymi i zagranicznymi. Wykładał literaturę polską i angielską na uniwersytetach zagranicznych (m.in. Columbia, Yale).
Znany również jako działacz opozycji demokratycznej. W 1976 r. założył Polskie Porozumienie Niepodległościowe. W czasie wprowadzenia stanu wojennego przebywał na Zachodzie. W latach 1982-1987 był dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa, a od 1982 roku doradcą biura ”Solidarności„ w Brukseli. W 1983 r. został skazany zaocznie przez sąd PRL na karę śmierci za domniemaną współpracę z amerykańskim wywiadem. W latach 1990-1991 był przewodniczącym Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, a w 1992 r. szefem doradców premiera Jana Olszewskiego. W kolejnych latach m.in. doradzał przewodniczącemu Komitetu Integracji Europejskiej.

Download:

36,90 zł

-10%

41,00 zł

30 other products in the same category: