Reduced price! SPOŁECZEŃSTWO ŚWIATOWEGO RYZYKA <br>[Weltrisikogesellschaft]  <br>seria: Społeczeństwo Współczesne

Author:
Ulrich BECK
przekład Bogdan BARAN
tłumaczenie przejrzał Michał SUTOWSKI

ISBN: 978-83-7383-300-5

Place of publication: Warszawa

Year of publication: 2012

Number of pages: 362

Format: A-5

SPOŁECZEŃSTWO ŚWIATOWEGO RYZYKA
[Weltrisikogesellschaft]
seria: Społeczeństwo Współczesne

Skala globalnych zagrożeń w społeczeństwie ryzyka lat osiemdziesiątych to idylla w porównaniu ze współczesnością: terroryzm RAF wydaje się swojski w zestawieniu z działaniami Al-Kaidy, dzisiejsze kryzysy finansowe niszczą podstawy egzystencji w skali światowej, ostatnio również ekonomiści zaczęli dostrzegać, że katastrofa klimatyczna to nie pieśń przyszłości rodem z science fiction.
Ryzyka mają dzisiaj niszczycielską siłę porównywalną z wojnami, obejmują swoim zasięgiem wszelkie obszary życia. Nowe w społeczeństwie światowego ryzyka jest inscenizowanie ryzyka, jego wykorzystywanie do celów politycznych. W rezultacie nieodłącznie towarzyszy nam strach. Potrzeba bezpieczeństwa wypiera wartości takie jak wolność i równość. Ulrich Beck wskazuje jednak również źródło nadziei: antycypacja katastrof zasadniczo zmienia globalną politykę. Tworzy nową świadomość możliwości sprawowania władzy, wyjaśniania i kształtowania sytuacji przez ”kosmopolityczną Realpolitik„.

Ulrich Beck, światowej sławy socjolog, wprowadził do nauk społecznych pojęcie społeczeństwa ryzyka. Do 2009 roku profesor na Uniwersytecie w Monachium, obecnie w London School of Economics. Urodził się w Słupsku (Stolp) w 1944 roku. W Monachium studiował filozofię, socjologię, psychologię i nauki polityczne. Wydaje czasopismo Soziale Welt. Zajmuje się zmianami zachodzącymi we współczesnych społeczeństwach, szczególnie w kontekście globalizacji. Interesują go wynikające stąd zagadnienia teoretyczne, empiryczne i metodologiczne, a także konsekwencje i różne odmiany ryzyka, jakie te zmiany za sobą pociągają w ekonomii, polityce, kulturze i mass mediach.
Inne książki Becka wydane przez Wydawnictwo Naukowe Scholar: Społeczeństwo ryzyka (2002), Władza i przeciwwładza w epoce globalnej (2005) i napisana wspólnie z Edgarem Grande Europa kosmopolityczna. Społeczeństwo i polityka w drugiej nowoczesności (2009).

Sławomira Sierakowskiego wspomnienie o Ulrichu Beku:
http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/opinie/20150112/sierakowski-wspomnienie-o-prof-ulrichu-becku

38,70 zł

-14%

45,00 zł

klikając
w koszyk
zyskujesz
rabat

30 other products in the same category: