Reduced price! PODATEK AKCYZOWY <br>OD WYROBÓW SPIRYTUSOWYCH <br>w Polsce <br>Testowanie krzywej Laffera

Author:
Henryk WNOROWSKI

ISBN: 978-83-7383-460-6

Place of publication: Warszawa

Year of publication: 2010

Number of pages: 235

PODATEK AKCYZOWY
OD WYROBÓW SPIRYTUSOWYCH
w Polsce
Testowanie krzywej Laffera

Podatki budzą emocje, zwłaszcza gdy rosną. Podnosząc podatki, rządzący starają się zwiększyć przychody budżetowe, mimo że zależność między wysokością stawek podatkowych a wpływami do budżetu z podatków jest z reguły odwrotna. W 1974 r. przedstawił ją graficznie Arthur B. Laffer ku przestrodze politykom gospodarczym. Zachęcał do maksymalnej wstrzemięźliwości w podnoszeniu stawek podatkowych.
Celem niniejszej książki było pokazanie zależności między wysokością stawek podatku akcyzowego od wyrobów spirytusowych w Polsce a dochodami budżetu z tego podatku. Obserwacja branży spirytusowej na przełomie XX i XXI pozwoliła pozytywnie zweryfikować prawidłowość Laffera w jej klasycznej postaci. Wzrost akcyzy prowadził do spadku przychodów budżetu.

Henryk Jan Wnorowski, dr hab., profesor Uniwersytetu w Białymstoku, kieruje Zakładem Przedsiębiorczości na Wydziale Ekonomii i Zarządzania. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się wokół uwarunkowań funkcjonowania przedsiębiorstw. Jest także praktykiem gospodarczym.

31,50 zł

-10%

35,00 zł

30 other products in the same category: