Obniżka! ZAPAMIĘTANE W KRAJOBRAZIE <br>Krajobraz czesko-niemieckiego pogranicza w czasach przemian

Autor:
Karolina ĆWIEK-ROGALSKA

ISBN: 978-83-7383-915-1

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 215

Uwagi: wydanie pierwsze

Oprawa: miękka

Format: B-5

ZAPAMIĘTANE W KRAJOBRAZIE
Krajobraz czesko-niemieckiego pogranicza w czasach przemian

Zapamiętane w krajobrazie to książka o przemianach zachodzących w krajobrazie kulturowym czesko-niemieckiego pogranicza (…). Jej podstawę stanowią badania terenowe z lat 2012-2014, które prowadziłam w gminie Dolni Žandov. Opisałam przemiany krajobrazu kulturowego od 1918 r., czyli od powstania niepodległego państwa czechosłowackiego, do czasów współczesnych. (…)
Pohraničí (…) do 1946 r. zamieszkiwała głównie ludność niemieckojęzyczna. W trakcie procesów migracyjnych po II wojnie światowej większość czeskich Niemców stamtąd wysiedlono - tereny te zostały ponownie zasiedlone przez czeskich i słowackich osadników z tzw. vnitrozemí, czyli tych części ziem czeskich, które nie tworzyły pohraničí, oraz ze Słowacji. Nie były to jednak jedyne grupy nowych mieszkańców: pojawili się tutaj Czesi wołyńscy, Romowie, reemigranci z zagranicy.
Ze wstępu

Sztuką jest napisać książkę mądrą i ważną, a jednocześnie wciągającą Czytelników i ciekawą w odbiorze. A taką właśnie jest praca Zapamiętane w krajobrazie. Krajobraz kulturowy czesko-niemieckiego pogranicza w czasach przemian. Jest to bogata, ale nie przeładowana teoretycznie rozprawa, napisana z wrażliwością metodologiczną i przede wszystkim bazująca na empirycznych wieloaspektowych badaniach Autorki. Wydanie tej książki będzie ważnym wkładem w szeroko rozumianą humanistykę, studia nad pamięcią, pograniczem oraz trudnymi relacjami etnicznymi i narodowymi.
dr hab. Karolina Bielenin-Lenczowska

Karolina ĆWIEK-ROGALSKA
- doktor kulturoznawstwa, bohemistka i etnolożka. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się antropologią krajobrazu, pograniczami kulturowymi oraz przesiedleniami ludności niemieckojęzycznej z Polski i Czechosłowacji po 1945 r. Redaktor naczelna czasopisma Adeptus. Publikowała m.in. w Przeglądzie Zachodnim i Bohemia. Zeitschrift für Geschichte und Kultur der böhmischen Länder.

Pliki do pobrania:

23,40 zł

-10%

26,00 zł

30 innych produktów w tej samej kategorii: