DEMON AKTYWIZMU.<br>Mieczysław Choynowski prekursor polskiej psychometrii

Autor:
Maryla Goszczyńska (red.) Ewa Goryńska, Elżbieta Strojna

ISBN: 978-83-66849-77-8

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2022

Liczba stron: 350

Oprawa: twarda, szyta nićmi, kolorowe ilustracje, zdjęcia

Format: B5

DEMON AKTYWIZMU
Mieczysław Choynowski prekursor polskiej psychometrii

Książka przybliża życie uczonego o niebanalnym życiorysie; może zainteresować różnych czytelników (nie tylko psychologów lub historyków nauki): miłośników bio-grafii, „lemo-” i „witkacologów”, pasjonatów intelektualnej historii Polski w XX wieku, badaczy losów uczonych polskich na emigracji.

dr hab. Cezary W. Domański, prof. UMCS

 

Mieczysław Choynowski, tytułowy „demon aktywizmu” (określenie użyte przez Stanisława Lema), zasłużył, by znaleźć się w centrum uwagi współczesnych, by o nim nie zapomniano. Jego dorobek naukowy jest wciąż żywy, a dziedzina, którą uprawiał w sposób nowatorski – psychometria – nie straciła impetu. (…) Książka nie jest biografią w ścisłym sensie słowa, jest zbiorem opowieści o funkcjonowaniu człowieka nauki w określonym miejscu i czasie. (…) Kontekst  historyczny momentami mu sprzyjał, to znów rzucał kłody pod nogi. (…) Zajmował się zawsze tym co go interesowało, miał wpływ na wybitne postacie swej epoki. Człowiek konfliktowy, zadziorny i buntowniczy, któremu się udało przebywać nieustannie w przedsionku do raju naukowego. (…) Autorzy wykorzystali istniejące, odnalezione nieraz z trudem, materiały archiwalne, zdążyli ocalić od zapomnienia świadectwa coraz mniej licznych współpracowników i znajomych oraz odnaleźć zapiski autobiograficzne bohatera monografii. Ujawnili też zalety własnej pamięci dotyczącej tamtych czasów, co  stanowi dodatkowy walor tej opowieści.

prof. dr hab. Zofia Ratajczak

 

W tomie publikują:

Michał Chruszczewski, Ewa Goryńska, Maryla Goszczyńska, Czesław Nosal, Przemysław Pawlak, Ryszard Stachowski, Elżbieta Strojna, Tadeusz Tyszka.

Pliki do pobrania:

47,00 zł

30 innych produktów w tej samej kategorii: