Obniżka! ROHINGYA<br> Kim są prześladowani muzułmanie Birmy?

Autor:
Michał LUBINA, zdjęcia: Marcin ZABOROWSKI

ISBN: 978-83-66470-00-2

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 134

Uwagi: wydanie pierwsze

Oprawa: miękka

Format: A-5

ROHINGYA
Kim są prześladowani muzułmanie Birmy?

Otrzymaliśmy bardzo potrzebną monografię o Rohingya – jednej z najbardziej prześladowanych i umęczonych społeczności na świecie, milionie ludzi bez domów i ziemi, których żaden kraj nie chce przyjąć. Jest to równocześnie uniwersalna opowieść o dwóch „izmach” – kolonializmie i nacjonalizmie – które doprowadziły do obecnej tragedii. Powstawanie granic i narodziny narodów są niezwykle fascynujące, ale bywają też bolesne, pełne nienawiści i przemocy. I świadomość tego jest nam dziś bardzo potrzebna. Nie tylko w Azji.

Agnieszka Lichnerowicz

 

Kim są Rohingya? Na to wydawałoby się banalne pytanie nie ma prostej odpowiedzi. W tle jest tragedia miliona ludzi, o których przeszłości świat prawie nic nie wie. Ba, których nazwy nie jesteśmy w stanie dobrze wymówić. O fenomenie „narodu wygnanego” Rohingya pisze w prezentowanej monografii naukowej Michał Lubina, a jest to pierwsze tego typu przedsięwzięcie wydawnicze w Polsce. Autor jak mało kto w Polsce zna Birmę i to od podszewki. Naukowy styl potrafi okrasić anegdotą. Nie boi się stawiać odważnych tez niejako „pod włos” utartym interpretacjom. Otrzymana książka to lektura obowiązkowa dla tych wszystkich, którzy chcą wyjść poza nagłówki gazet i zrozumieć mechanizm jednego z większych exodusów współczesnego świata.

Jacek Pawlicki, „Newsweek Polska”

W 2017 roku armia birmańska doprowadziła do ucieczki z Birmy ponad 700 tys. muzułmanów Rohingya. W jednej z największych katastrof humanitarnych ostatnich lat doszło do czystki etnicznej, zbrodni przeciw ludzkości, a może nawet do ludobójstwa. Kim są Rohingya, dlaczego wzbudzają taką nienawiść i czemu stali się kolektywnym kozłem ofiarnym? W prezentowanej książce znajdziemy odpowiedzi – pozornie proste, a w istocie niesamowicie złożone – na te i wiele innych zasadniczych pytań związanych z Rohingya. Członkowie tej społeczności są muzułmanami i są prześladowani – to właściwie jedyne dwa fakty niepodlegające dyskusji. Reszta jest przedmiotem zażartych sporów, a ich wynik decyduje o losie ponadmilionowej wspólnoty.

 

Książkę wzbogacają poruszające zdjęcia autorstwa Marcina Zaborowskiego. Ukazują one ludzki wymiar tragedii Rohingya i są ważnym świadectwem dopełniającym chłodną analizę naukową przedstawioną w wywodzie pracy.  

 

Dr Michał Lubina – adiunkt w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor kilku książek dotyczących Birmy, w tym m.in. Birma (Warszawa 2014), Pani Birmy Aung San Suu Kyi. Biografia polityczna (Warszawa 2015), a także The Moral Democracy. The Political Thought of Aung San Suu Kyi (Warszawa 2019).

Patronat medialny: Radio TOK FM

Pliki do pobrania:

18,00 zł

-10%

20,00 zł

Dodatkowo oprócz wersji papierowej masz możliwość wykupienia dostępu do rozdziału lub całej publikacji:
 

30 innych produktów w tej samej kategorii: