Obniżka! Voltaire finansista

Autor:
Leon KOŹMIŃSKI

ISBN: 978-83-65390-28-8

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2019

Liczba stron: 320

Uwagi: wydanie pierwsze

Oprawa: twarda, płótno

Format: B-5

Voltaire finansista

Pierwsza polska edycja monografii Voltaire finansista autorstwa wybitnego ekonomisty, profesora Leona Koźmińskiego (1904–1993). Praca ta została pierwotnie wydana w 1929 roku w języku francuskim i była rozprawą doktorską, za którą Autor – jako pierwszy Polak w historii – otrzymał z wyróżnieniem doktorat des lettres na paryskiej Sorbonie.

 

Praca powstała w wyniku kilkuletnich dogłębnych badań obejmujących nie tylko gigantyczną korespondencję Voltaire’a, ale także materiały prasowe i dokumenty publiczne z epoki, w tym publikacje ekonomiczne, na które powoływał się Voltaire.

ze wstępu profesora Andrzeja K. Koźmińskiego

 

Zarówno współcześni Voltaire’owi, jak i potomni podzielili się, jeśli chodzi o opinie na temat motywacji, jakie przyświecały pisarzowi w usilnym oraz niezwykle skutecznym zdobywaniu i pomnażaniu majątku. Monografia Leona Koźmińskiego, którą oddajemy do rąk czytelnika, przytacza niektóre z tych opinii, choć jej celem nie była gruntowna analiza tej właśnie kwestii. Autor zgadza się z tymi, którzy podkreślali, że pieniądze stanowiły dla Voltaire’a zawsze środek, narzędzie, a nie, jak to często bywa, cel sam w sobie.

z przedmowy profesora Tadeusza Cegielskiego

 

W Aneksie do książki zamieszczono skan pracy dyplomowej Leona Koźmińskiego, poświęconej działalności osiemnastowiecznego arystokraty-bankiera Antoniego Prota Potockiego.

Pliki do pobrania:

36,00 zł

-10%

40,00 zł

30 innych produktów w tej samej kategorii: