Reduced price! LOKALNE DZIEDZICTWO KULTUROWE <br>w doświadczeniu mieszkańców wsi

Author:
Izabella BUKRABA-RYLSKA
Maria WIERUSZEWSKA
Konrad BURDYKA

ISBN: 978-83-7383-876-5

Place of publication: Warszawa

Year of publication: 2017

Number of pages: 242

Format: B-5

ISSN: serii 2543-5817

LOKALNE DZIEDZICTWO KULTUROWE
w doświadczeniu mieszkańców wsi

Podjętym analizom przyświecało kilka celów - przede wszystkim przedstawienie fragmentu współczesnej rzeczywistości kulturowej w Polsce lokalnej. Ponadto - empiryczne przetestowanie funkcjonalności i rozpoznawalności coraz popularniejszego określenia ”dziedzictwo kulturowe„; następnym celem było zaś rozważenie możliwości zastosowania innego podejścia do zjawiska udziału w kulturze niż to praktykowane dotychczas. W omawiane przedsięwzięcie wpisany był jednak jeszcze jeden, istotny cel - eksploracyjny. Chodziło tu głównie o możliwość wykroczenia poza wąsko pojmowane ”interpretację„ i ”rozumienie„ znaczeń kulturowych i o uzupełnienie tej perspektywy towarzyszącą jej sferą komponentów uczuciowych i somatycznych.
Prezentowana monografia nawiązuje do koncepcji socjologii ucieleśnionej (multisensorycznej), którą można też nazwać neonaturalistyczną. Chodzi w niej o to, aby nie ”wyjmować„ podmiotu doświadczającego świata przyrodniczego i społeczno-kulturowego ze splotu fenomenologicznego jego człowieczeństwa na rzecz wyłącznie zdolności poznawczych, ale by ów splot starać się rozwikłać także od strony emocjonalno-cielesnej.
Jest to publikacja frapująca i prowokująca do przemyśleń jako przykład solidnie, mądrze i konsekwentnie zrealizowanych zamierzeń badawczych, w istotny sposób sterowanych myśleniem teoretycznym, które udatnie przekłada się na cele empiryczne, co prowadzi do ciekawych ustaleń. Z pewnością tego typu badania podpadają pod kategorię in progress, a ich potencjał jest obiecujący.
z recenzji prof. dr. hab. Wojciecha J. Burszty, Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu SWPS

Download:

31,50 zł

-10%

35,00 zł

30 other products in the same category: