Author:
Paweł Jabłoński
ISBN: 978-83-67450-88-1
Place of publication: Warszawa
Year of publication: 2024
Number of pages: 504
Format: B5
Głównym przedmiotem książki jest problem szacunku dla prawa w perspektywie teorii Ronalda Dworkina. Od kilku lat mamy w Polsce do czynienia z dotkliwym kryzysem demokracji i praworządności. […] Mając to na uwadze, trzeba stwierdzić, że wnikliwa analiza teorii Dworkina dokonana przez Pawła Jabłońskiego może stanowić ważny głos w toczącej się w Polsce debacie publicznej. Dotyczy to w szczególności deficytów demokracji, kontroli konstytucyjności, jakości procesu legislacyjnego, niezależności trzeciej władzy czy – last but not least –świadomości prawnej jako istotnego elementu kultury politycznej.
prof. dr hab. Jerzy Zajadło
Autor recenzowanej monografii traktuje piśmiennictwo Ronalda Dworkina w sposób, po pierwsze, całościowy, tj. z szerokim uwzględnieniem jego pisarstwa, po drugie, syntetyczny, uwypuklając chyba wszystkie istotne wątki jego twórczości, a po trzecie, dynamiczny, pokazując ewolucję poglądów tego autora na przestrzeni dziesiątków lat. Książka Pawła Jabłońskiego opisuje także te wątki myśli Dworkina, które są mniej znane lub wymagają umieszczenia bądź to w kontekście jakiegoś innego miejsca w koncepcji Dworkina, bądź w świetle całej jego koncepcji, bądź w zestawieniu z kontekstem zewnętrznym.
prof. dr hab. Sylwia Wojtczak
Paweł Jabłoński – doktor nauk prawnych, absolwent prawa i filozofii, adiunkt w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, członek Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej – Sekcji Polskiej IVR. Autor około pięćdziesięciu publikacji naukowych, głównie z zakresu teorii i filozofii prawa. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół problematyki wykładni prawa i argumentacji prawniczej, postaw wobec prawa, wolności wypowiedzi oraz historii myśli prawnej.
Warning: Last items in stock!
Availability date: