Reduced price! Cyfrowy świt wolności. Technologie medialnego oporu w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku

Author:
Agnieszka Dytman-Stasieńko

ISBN: 978-83-67450-76-8

Place of publication: Warszawa

Year of publication: 2024

Number of pages: 326

Binding: miękka, klejona

Format: B5

Cyfrowy świt wolności. Technologie medialnego oporu w Polsce w latach osiemdziesiątych XX wieku

Posługując się historią mówioną, konfrontując różne źródła osobowe (nieraz sprzeczne), zestawiając je z dokumentami, zarówno wytworzonymi przez działaczy Solidarności, jak i przez SB i funkcjonariuszy innych służb PRL, badaczka pieczołowicie rekonstruuje prawdę historyczną o warunkach funkcjonowania mediów oporu, o twórcach, konstruktorach i wynalazcach, inżynierach, programistach, haktywistach i oddolnych dziennikarzach prasowych, radiowych i filmowcach-dokumentalistach, reprezentantach rodzącej się kultury oporu. Można powiedzieć, że jest to archeologia mediów w czystej postaci, rekonstrukcji podlegają bowiem zarówno media, aparaty medialne, ekologie medialne, jak i sieci społeczne.

dr hab. Anna Maj, prof. UŚ

 

Na podkreślenie zasługuje niezwykle staranna, wszechstronna kwerenda archiwalna i wykorzystanie historii mówionej, znakomita orientacja w literaturze przedmiotu, a także umiejętność kompetentnej analizy i przystępnego przedstawienia jej efektów. Chciałbym podkreślić znawstwo, z jakim Autorka opisuje funkcjonowanie systemów technologicznych obejmujących techniki druku, urządzenia nadawczo-odbiorcze czy techniki komputerowe.

dr hab. Sławomir Łotysz, prof. PAN

Agnieszka Dytman-Stasieńko – dr nauk humanistycznych, pracuje na Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu. Prowadzi kulturowo zorientowane badania medioznawcze i językoznawcze; w pracy naukowej koncentruje się m.in. na wykorzystaniu technologii mediów przez ruchy społeczne, grupy marginalizowane i wykluczone, a także na badaniach aktywizmu w perspektywie zarówno technologicznej (liberation technologies), jak i komunikacyjnej oraz kulturowej. Odbywała staże naukowe w Department of Communication, State University of New York College at Brockport (USA) oraz w The Centre for Digital Media i Simon Fraser University w Vancouver (Kanada). Autorka książek: Święto zawłaszczonych znaczeń. 1 maja w PRL Ideologia, rytuał, język (2006); Magazyn ilustrowany „Ty i Ja”. Projekt alternatywnych stylów życia w PRL-u (z Justyną Harbanowicz, 2021); współredagowała m.in. serię Język a multimedia (z Janem Stasieńką, 2005, 2008, 2012) oraz pracę zbiorową Big Data. Digital Marketing and Trendwatching (2017).

Download:

46,44 zł

-14%

54,00 zł

klikając
w koszyk
zyskujesz
rabat

30 other products in the same category: