Author:
Elżbieta Hałas
ISBN: 978-83-67450-39-3 (miękk
Place of publication: Warszawa
Year of publication: 2023
Number of pages: 385
Format: A5
ISBN 2: 978-83-67450-17-1 (oprawa twarda)
Zamysłem autorki jest pokazanie, w jaki sposób zastosowanie perspektywy socjologii relacyjnej pozwala zrozumieć i wyjaśnić mechanizmy wytwarzania dobra społecznego. Książka porusza bardzo ważny społecznie temat, nie tylko aktualny w kontekście debaty publicznej, lecz także zaniedbany i niedoceniany w socjologii jako nauce. (…)
Uważna lektura książki pozwala odnieść się poznawczo zarówno do nowych form działania altruistycznego i humanitarnego, jak i powiązać je z najdawniejszymi sposobami myślenia o darze, wymianie, wzajemności w ich nieutylitarystycznych i ponadfunkcjonalnych aspektach, a także z działaniem najstarszych instytucji społecznych.
dr hab. Dorota Rancew-Sikora, prof. UG
Książkę Elżbiety Hałas można czytać na dwa (niewykluczające się) sposoby: jako erudycyjną i wszechstronną analizę tytułowego pojęcia altruizmu oraz kategorii pojęciowych z nim związanych (i ten jej aspekt byłby wystarczającym powodem, by ją napisać i opublikować) oraz – i na tym moim zdaniem polega nowość i oryginalność tej książki – jako pierwsze w Polsce tak obszerne przybliżenie i zastosowanie do analizy konkretnych zjawisk społecznych – socjologii relacyjnej, ciągle w polskim dyskursie naukowym niedostatecznie obecnej i mało znanej.
dr hab. Wojciech Pawlik, prof. ucz.
Elżbieta Hałas jest profesorem nauk humanistycznych. Pracuje na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się symbolicznymi wymiarami transformacji społecznych i kulturowych, polityką symbolizacji, pamięcią kulturową i historią idei oraz klasyczną i współczesną teorią socjologiczną. Relacyjne i humanistyczne perspektywy socjologii łączy z zagadnieniami antropologii, filozofii i teorii kultury. Publikowała w: „Symbolic Interaction”, „Sign System Studies”, „Journal of Classical Sociology”, „Time and Society”, „Polish Sociological Review”. Zredagowała kilkanaście książek. Jest autorką licznych monografii, w tym: Symbole i społeczeństwo (2007); Towards the World Culture Society. Florian Znaniecki’s Culturalism (2010); Przez pryzmat kultury (2015). Utworzyła i redaguje serię książkową: Studies in Sociology: Symbols, Theory and Society.
WERSJA W TWARDEJ OPRAWIE
Warning: Last items in stock!
Availability date: