Reduced price! Małe miasto w wielkim świecie

Author:
Wojciech Łukowski, współpraca: Wojciech Bedyński, Justyna Godz

ISBN: 978-83-67450-20-1

Place of publication: Warszawa

Year of publication: 2023

Number of pages: 580

Binding: miękka ze skrzydełkami

Małe miasto w wielkim świecie

Czym jest mobilność? Jest przemieszczaniem się w przestrzeni społecznej (ruchliwość społeczna), jest przemieszczaniem się w przestrzeni geograficznej (migracje). W tej książce te dwa ujęcia zachowują ważność, ale też pojawia się propozycja ich uzupełnienia, otwarcia na ujmowanie mobilności jako gospodarowania zasobami, wyraźniejszego dostrzegania, że mobilność ma nie tylko wymiar modernizacyjny, lecz także ekologiczny. Bohaterem tej książki jest Giżycko – niewielkie, mazurskie miasto i jego mieszkańcy, również ci, którzy z niego wyjechali. Ta książka jest próbą opowiedzenia, co jest ważne w życiu miasta, co jest ważne w życiu człowieka.

Książka jest wartościową i nowatorską, w pełni udaną próbą ukazania istoty małego miasta ulokowanego w wielkim świecie za sprawą zmian wywołanych przez mobilność społeczną jego mieszkańców. Praca ukazuje, jak bardzo ta mobilność sprzyja kształtowaniu postaw otwartości na innych, sprzyja ogólnej pluralizacji postaw i zachowań społecznych.

 prof. dr hab. Andrzej Sadowski

 

Jest to książka o społecznej i przestrzennej ruchliwości mieszkańców Giżycka, którzy w zmieniających się kontekstach musieli radzić sobie z gospodarowaniem zasobami […]. To socjologiczno-antropologiczny fresk ukazujący powiązania (figuracje), w jakie uwikłani byli i są ludzie migrujący z małego miasta, niekiedy doń powracający. To opis powiązań i ich konsekwencji, opis splotu zdarzeń, w których rodzina-środowisko małego miasta – polskie/światowe metropolie formują życie.

dr hab. Jacek Poniedziałek, prof. UMK

Wojciech Łukowski – politolog i socjolog, Wydział Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego, Ośrodek Badań nad Migracjami UW, Stowarzyszenie „Wspólnota Mazurska”.

Wojciech Bedyński – antropolog, historyk, podróżnik, Ośrodek Badań nad Migracjami UW, Fundacja Ochrony Krajobrazu i Promocji Regionów „NUMINOSUM”.

Justyna Godz – kulturoznawczyni, dokumentalistka, dziennikarka radiowa, podróżniczka

Download:

49,02 zł

-14%

57,00 zł

klikając
w koszyk
zyskujesz
rabat

30 other products in the same category: