Obniżka! STARE I NOWE TENDENCJE <br> w obszarze pamięci społecznej <br>seria Współczesne Społeczeństwo Polskie wobec Przeszłości, t. 9

Autor:
redakcja naukowa:
Zuzanna BOGUMIŁ
Andrzej SZPOCIŃSKI

ISBN: 978-83-7383-913-7

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 394

Uwagi: wydanie pierwsze, tom 9. serii Współczesne Społeczeństwo Polskie wobec Przeszłości

Oprawa: miękka, skrzydełka

Format: A-5

ISBN 2: 978-83-65972-15-6; ISBN 978-83-66010-03-1

STARE I NOWE TENDENCJE
w obszarze pamięci społecznej
seria Współczesne Społeczeństwo Polskie wobec Przeszłości, t. 9

redakcja naukowa:
Zuzanna BOGUMIŁ i Andrzej SZPOCIŃSKI

W kulturze współczesnej, w kulturze późnej nowoczesności, jesteśmy świadkami i uczestnikami przełomu w obszarze pamięci społecznej. I tak, wciąż mamy do czynienia z upamiętnieniami charakterystycznymi dla przednowoczesności i nowoczesności, czego wyrazem jest ciągłe wykorzystywanie symboliki religijnej jako nośnika pamięci, wznoszenie pomników czy odtwarzanie rytuałów obchodów rocznicowych. Coraz częściej jednak pamięć społeczna wyraża się w wielu nowych formach, stymulowanych nowymi technikami komunikacji, archiwizacji itp., ale też w działaniach wskazujących na nowe sposoby przeżywania przeszłości, oparte na zmysłowym (estetycznym) i emocjonalnym zaangażowaniu w performans, odtwarzającym to co było.
Mając na uwadze ciągłości i zmiany widoczne w obszarze pamięci społecznej, autorzy niniejszej monografii podjęli się dyskusji wokół starych i nowych form manifestacji pamięci. Czytelnik znajdzie tu zarówno teksty teoretyczne, jak i szczegółowe studia przypadku. Publikacja pokazuje całe spektrum starych i nowych form upamiętniania: od pomników, przez muzea i rytuały upamiętniające, po rekonstrukcje historyczne. Ponadto czyni to, odwołując się do upamiętnień różnych wydarzeń historycznych, Holocaustu, zbrodni katyńskiej, rzezi wołyńskiej, Powstania Warszawskiego i rzezi Woli czy Bitwy Warszawskiej 1920 roku.

W tomie publikują:
Kamila Baraniecka-Olszewska, Kamilla Biskupska, Zuzanna Bogumił, Małgorzata Głowacka-Grajper, Joanna Gubała-Czyżewska, Aleksandra Jarosz, Marta Karkowska, Zuzanna Maciejczak, Krzysztof Malicki, Barbara Markowska, Karolina Obrębska, Ewa Szczecińska-Musielak, Łukasz Skoczylas, Andrzej Szpociński.

Pliki do pobrania:

37,80 zł

-10%

42,00 zł

10 innych produktów w tej samej kategorii: