Obniżka! PRUSY WSCHODNIE <br>Historia i mit <br>[Ostpreussen. Geschichte und Mythos]

Autor:
Andreas KOSSERT
przekład Barbara Ostrowska

ISBN: 978-83-7383-899-4

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2019

Liczba stron: 399

Uwagi: wydanie drugie, pierwszy dodruk

Oprawa: miękka, skrzydełka

Format: B-5

PRUSY WSCHODNIE
Historia i mit
[Ostpreussen. Geschichte und Mythos]

Przez długi czas w podejściu do Prus Wschodnich obowiązywał bezwzględny prymat politycznej instrumentalizacji. Historia tych ziem musiała być albo niemiecka, albo litewska, albo polska, albo od niedawna także rosyjska, przez co Prusy Wschodnie stały się igrzyskiem badaczy dochodzących narodowych uprawnień.
W swoim historycznym eseju Andreas Kossert patrzy na Prusy Wschodnie jak na element historii Niemiec i Europy. Przezwyciężenie narodowych wzorców interpretacji otwiera spojrzenie na krainę o wielu obliczach, fascynującą w kontekstach i różnorodności.
Prusy Wschodnie. Historia i mit to książka bogato ilustrowana historia regionu, z mapą historyczną Prus Wschodnich, indeksem osób i skorowidzem miejscowości zawierającym także niemieckie nazewnictwo.

Andreas Kossert, ur. w 1970 r., studiował historię, slawistykę i politologię w Niemczech, Szkocji i w Polsce. Jest doktorem nauk historycznych. W latach 2001-2009 pracował w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie. Od 2010 r. kieruje działem dokumentacji i badań w Federalnej Fundacji Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie w Berlinie. W 2004 r. w Wydawnictwie Naukowym Scholar ukazał się polski przekład jego książki Mazury. Zapomniane południe Prus Wschodnich (wyd. oryg. 2001). Z kolei za prezentowaną pracę Prusy Wschodnie. Historia i mit (wyd. oryg. 2005) Autor otrzymał w 2008 r. nagrodę literacką im. Georga Dehio. W tymże roku opublikował również: Kalte Heimat. Die Geschichte der deutschen Vertriebenen nach 1945, a także Damals in Ostpreußen. Der Untergang einer deutschen Provinz.

Pliki do pobrania:

42,30 zł

-10%

47,00 zł

30 innych produktów w tej samej kategorii: