Obniżka! Książeczka o złym człowieku. Zły w życiu międzynarodowym

Autor:
Roman Kuźniar

ISBN: 978-83- 67450-45-4

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 200

Uwagi: dodruk pierwszego wydania

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: A5

Książeczka o złym człowieku. Zły w życiu międzynarodowym

Autor nie przyjmuje tłumaczenia złego człowieka w polityce środowiskiem, które go ukształtowało lub które chce zmienić ani – tym bardziej – wyższym celem, który chce osiągnąć.W tych samych warunkach rodzą się i działają, w tym próbują je zmieniać, różni ludzie, dobrzy i źli.

A cel nigdy nie uświęca środków, zwłaszcza jeśli ich użycie prowadzi do większego zła, od tego, które rzekomo człowiek (zły) chce usunąć. Przedmiotem zainteresowania autora jest zatem człowiek w polityce i życiu międzynarodowym, który ma świadomość skutków swoich działań i norm cywilizacyjnych, które gwałci, aby dopiąć swego.

ze Wstępu

 

Czy w dzisiejszej polityce zagranicznej coś jeszcze znaczą pojęcia „zło" i „dobro"? Czy polityk może być „z gruntu zły"? Refleksje na temat zła w polityce zagranicznej w bardzo dobrej książce prof. Romana Kuźniara.

prof. Aleksander Głogowski

To jest dzieło Mistrza, który patrzy na zło w świecie z perspektywy wszechstronnego erudyty, znanego dyplomaty i doświadczonego nauczyciela akademickiego. Skąd pomysł na taki temat? Autor odpowiada: „Inspiracją dla Książeczki o złym człowieku była (…) Książeczka o człowieku Romana Ingardena". Tym, co zasługuje na szczególną uwagę, materią, której skutki homo sapiens odczuwa od tysiącleci, jest bowiem taki zły człowiek „w polityce i życiu międzynarodowym, który ma świadomość skutków swoich działań”.

prof. Wojciech Kostecki

Roman Kuźniar – profesor dr hab., kierownik Katedry Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Były dyrektor departamentu analityczno-planistycznego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych oraz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych; redaktor naczelny Rocznika Strategicznego od 1995 r.

Autor wielu publikacji z zakresu historii najnowszej stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa międzynarodowego, ochrony praw człowieka, polityki zagranicznej RP, najnowsze m.in.: Jestem obywatelem Unii Europejskiej (red. nauk. 2019, dodruki 2020–21); Porządek międzynarodowy. Perspektywa ontologiczna (2019); Bezpieczeństwo międzynarodowe. Wydanie drugie, poprawione i rozszerzone (2020, współautor); Dziedzictwo polityki zagranicznej ministra Krzysztofa Skubiszewskiego (2020, red. nauk. z A. Bieńczyk-Missalą); Bezpieczeństwo Polski w świetle wojny na Wschodzie (2022); Zmierzch liberalnego porządku międzynarodowego 2011–2021 (2022, dodruk 2023).

W latach 2010–2015 doradca Prezydenta RP ds. międzynarodowych.

Pliki do pobrania:

36,98 zł

-14%

43,00 zł

klikając
w koszyk
zyskujesz
rabat
Dodatkowo oprócz wersji papierowej masz możliwość wykupienia dostępu do rozdziału lub całej publikacji:
ZMIERZCH...
49,02 zł
 

14 innych produktów w tej samej kategorii: