Obniżka! MIGRANCI WBREW SWEJ WOLI <br> Adaptacja zesłanych powstańców styczniowych na Syberii Zachodniej <br>[Мигранты поневоле: адаптация ссыльных участников польского восстания 1863 года в Западной Сибири]

Autor:
Swietłana MULINA
przekład
Marta Głuszkowska
Michał Głuszkowski

ISBN: 978-83-7383-886-4

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2017

Liczba stron: 244 + 8

Uwagi: pierwsze polskie wydanie

Oprawa: twarda, szycie

Format: A-5

MIGRANCI WBREW SWEJ WOLI
Adaptacja zesłanych powstańców styczniowych na Syberii Zachodniej
[Мигранты поневоле: адаптация ссыльных участников польского восстания 1863 года в Западной Сибири]

W prezentowanej książce Swietłana Mulina dokładnie omawia stosunki zesłanych na Syberię powstańców styczniowych z tamtejszą społecznością. Na podstawie imponujących zbiorów danych osobowych ponad czterech tysięcy zesłańców Autorka dokonała wieloaspektowej analizy polskich kolonii w różnych miejscach Syberii Zachodniej. Uwzględniła m.in.: sytuację społeczną, rozmieszczenie geograficzne, skład etniczny, strukturę zawodową, wiekową oraz płeć zesłanych powstańców, a także określiła dynamikę zmian w ich społeczności. W toku wywodu ukazuje również stosunek syberyjskiej administracji do Polaków, oceniając także skuteczność działań władz lokalnych i centralnych w zakresie organizacji życia i adaptacji skazanych za przestępstwa polityczne. W szczegółowy sposób prezentuje zaś proces włączania się zesłańców w życie społeczeństwa Syberii, ich współdziałanie z miejscową ludnością, a także zmiany poczucia tożsamości etnicznej.

Swietłana Mulina - doktor nauk historycznych, docent Omskiego Uniwersytetu Państwowego im. F.M. Dostojewskiego. Specjalizuje się w historii zesłań politycznych na Syberię oraz w stosunkach polsko-rosyjskich od XVIII do początku XX w. Autorka ponad 80 publikacji z zakresu historii Polaków na Syberii. Członek Omskiego Obwodowego Polskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego ”Rodzina„, Wolnego Towarzystwa Historycznego i Rady Naukowej Biblioteki Polsko-Syberyjskiej.

Książka Swietłany Muliny stanowi wspólne przedsięwzięcie
Wydawnictwa Naukowego Scholar i Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z recenzją książki na portalu TwojaHistoria.pl. Artykuł dostępny pod adresem:http://twojahistoria.pl/2017/11/03/migranci-wbrew-swej-woli-swietlana-mulina/4/.

Pliki do pobrania:

23,40 zł

-10%

26,00 zł

30 innych produktów w tej samej kategorii: