OBRAZY W UMYŚLE: <br>STUDIA NAD PERCEPCJĄ <br>I WYOBRAŹNIĄ

Autor:
FRANCUZ Piotr (red.)

ISBN: 978-83-7383-246-6

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2007

Liczba stron: 328

Uwagi: wydanie pierwsze

Oprawa: miękka, szycie

Format: B-5

OBRAZY W UMYŚLE:
STUDIA NAD PERCEPCJĄ
I WYOBRAŹNIĄ

Przepraszamy, nakład wyczerpany!
Książka dostępna w wersji elektronicznej
http://www.ibuk.pl/fiszka.php?id=1790
http://www.publio.pl/obrazy-w-umysle,p48782.html

Pytania o to, czym jest wyobraźnia i jakie pełni funkcje w życiu człowieka, należały do kanonu podstawowych problemów filozoficznych, stawianych przez myślicieli od czasów Platona i Arystotelesa. Na przełomie XIX i XX wieku psychologowie na krótko podjęli próbę empirycznej eksploracji tego zjawiska, ale gwałtowny rozwój behawioryzmu niemal całkowicie odwrócił ich uwagę od wyobraźni. Dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku wyobraźnia ponownie wzbudziła ogromne zainteresowanie. (...)
Obecnie większość psychologów zgadza się co do dwóch spraw. Po pierwsze, że wyobraźnia jest pierwotnym, umysłowym mechanizmem generowania obrazów wizualnych w sytuacji, gdy wyobrażany obiekt nie jest aktualnie rejestrowany za pomocą zmysłów. I po drugie, że neuroanatomiczne szlaki wzrokowe, które są odpowiedzialne za percepcję wizualną, są także intensywnie wykorzystywane podczas procesów wyobrażeniowych. (...)
W niniejszej książce zebraliśmy owoce naszych poszukiwań zmierzających do zrozumienia, czym jest wyobraźnia. Dotknęliśmy w niej wielu zagadnień, m.in. percepcji wzrokowej, sztuk wizualnych, neuronauki i perswazji. Każda z tych perspektyw odkrywa nieco inny aspekt wyobraźni. (...) - tak o książce Piotr Francuz (fragmenty wstępu).
Książka adresowana do wykładowców i studentów nauk społecznych, zwłaszcza psychologii i socjologii, a także kierunków artystycznych, medycyny i filozofii.
Autorzy tomu:
Piotr Francuz, Dobrosław Bagiński, Jarosław Janowski, Piotr Markiewicz, Piotr Przybysz, Bibianna Bałaj, Paweł Fortuna, Marcin Łatkowski, Oleg Gorbaniuk, Ewelina Soszyńska.

nakład wyczerpany

30 innych produktów w tej samej kategorii: