CZAS PRZESZŁY: PAMIĘĆ - MIT <br>seria pod red. A. Szpocińskiego <br>Współczesne Społeczeństwo Polskie wobec Przeszłości, t. 3

Autor:
T. 3: SZACKA Barbara

ISBN: 978-83-7383-193-3

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2006, 20

Liczba stron: 239

Uwagi: wydanie pierwsze

Oprawa: miękka, skrzydełka

Format: A-5

CZAS PRZESZŁY: PAMIĘĆ - MIT
seria pod red. A. Szpocińskiego
Współczesne Społeczeństwo Polskie wobec Przeszłości, t. 3

PRZEPRASZAMY, NAKŁAD CHWILOWO WYCZERPANY

Książka dostępna w wersji elektronicznej
http://www.ibuk.pl/fiszka/5979/czas-przeszly-pamiecmit.html
http://www.publio.pl/czas-przeszly-pamiec-mit-barbara-szacka,p47931.html

Socjologowie polscy już od początku lat sześćdziesiątych XX wieku systematycznie podejmowali temat ”żywej historii„ - oddziaływania przeszłości na żyjące pokolenia. W ostatnich dekadach tematyka ta zyskała na znaczeniu, a w wielu krajach toczą się poważne, a często trudne i bolesne dyskusje o różnych sposobach reprezentowania zbiorowego doświadczenia. Prace przygotowane w ramach projektu badawczego ”Współczesne społeczeństwo polskie wobec przeszłości„ wnoszą do socjologicznej debaty propozycje teoretycznego ujęcia pamięci zbiorowej, podsumowania badań dawniejszych, nowe ustalenia empiryczne oraz wynikające z nich pytania i hipotezy.

Książka Czas przeszły - pamięć - mit jest podsumowaniem badań Autorki, która od wielu lat zajmuje się tą problematyką. W pierwszej części tomu znajdujemy rozprawy, wyznaczające ramy teoretyczne socjologii pamięci zbiorowej. Część druga nawiązuje do badań empirycznych: Barbara Szacka analizuje różnice w postawach wobec czasu, mówi o tęsknocie Polaków za dawnymi laty i omawia znaczenie czasu i przestrzeni jako wymiarów tożsamości grupowej. Trzecia część poświęcona jest pamięci Polaków o ważnych wydarzeniach z najnowszych dziejów oraz przemianom pamięci zbiorowej po zmianie ustrojowej.

Ponadto w serii:
tom 1:
A. Szpociński, P.T. Kwiatkowski, Przeszłość jako przedmiot przekazu
tom 2: P.T. Kwiatkowski, Pamięć zbiorowa społeczeństwa polskiego w okresie transformacji

nakład wyczerpany

30 innych produktów w tej samej kategorii: