Obniżka! kulturalność

Autor:
Anna Jawor

ISBN: 978-83-67450-49-2

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2023

Liczba stron: 424

Oprawa: miękka, klejona

Format: B5

KULTURALNOŚĆ Rekonstrukcja wzorca człowieka kulturalnego w Polsce

Odchodzimy od uniżoności wobec kobiet, seniorów, księży i innych osób wyższych rangą na rzecz wzajemnego poszanowania. Nie z uwagi na pozycję społeczną, a jednostkową godność należą się ludziom względy, stąd swoiste wypłaszczanie hierarchii i zastępowanie „mechanicznego” respektu „czułą” troską. Doświadczamy coraz dalej postępującej demokratyzacji, obejmującej nawet inne niż ludzie gatunki. A dawniej? W czym przejawiała się kulturalność Polek i Polaków? Czy chłop mógł być kulturalny? Jak z tym było w czasach PRL? Jaka w tym rola kultury artystycznej? Co to w ogóle znaczy być osobą kulturalną? Jakie znaczenie ma językowy savoir-vivre? Czy poradniki dobrych manier pasują do codzienności? Jak nas oceniają pod tym względem imigranci z Ukrainy?
Książka Kulturalność. Rekonstrukcja wzorca człowieka kulturalnego w Polsce odpowiada na te pytania głosami autorki, różnych uczonych i osób badanych, a także ikon zbiorowej wyobraźni, czasem zupełnie nieoczekiwanych.

Anna Jawor napisała obszerną i wielowątkową społeczną historię kulturalności w Polsce, w której zainteresowani i zainteresowane będą mogli odnaleźć konieczną wiedzę, jakiej nigdzie indziej nie znajdą.

z recenzji prof. dr. hab. Tomasza Szlendaka


Rozprawa Anny Jawor ma niewątpliwie charakter pionierski.

z recenzji prof. dr. hab. Rocha Sulimy

Pliki do pobrania:

48,60 zł

-10%

54,00 zł

klikając
w koszyk
zyskujesz
rabat

30 innych produktów w tej samej kategorii: