Autor:
Wojciech Zomerski, Filip Cyuńczyk, Piotr Eckhardt, Michał Paździora (red.)
ISBN: 978-83-68091-12-0
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2024
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka
Format: A5
Poszczególne części tej księgi jubileuszowej koncentrują się wokół problemów populizmu, konstytucjonalizmu oraz rządów prawa, dotyczą sprawiedliwości okresu przejściowego, pamięci, lustracji, tzw. memory law i edukacji prawniczej, a wreszcie zagadnień ogólnych, tworzących ważny kontekst rozważań nad prawem w społeczeństwie, w tym pojęć narodu i nacjonalizmu, ruchów społecznych, odczarowania polityki czy kobiecego doświadczenia prawa.
Książka nie jest tylko wyrazem uznania dla dokonań prof. Adama Czarnoty, nie stanowi po prostu hommage dla Jubilata i nie ogranicza się do dogłębnego przedstawienia jego osiągnięć (…), lecz jest także zapisem żywej, a nawet ostrej polemiki pomiędzy nim a jego przyjaciółmi, współpracownikami, uczniami. Polemiki zmuszają czytelnika do zajęcia stanowiska, opowiedzenia się za jakimiś argumentami czy tezami i wzmagają jego ciekawość.
Z recenzji prof. dr hab. Grażyny Skąpskiej
Adam Waldemar Czarnota (ur. 26 lipca 1953 r. w Kętrzynie) – polsko-australijski socjolog prawa, który zawodowo związany był z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu (1982–1988), Macquarie University Law School (1990–2000) oraz Uniwersytetem Nowej Południowej Walii w Sydney (2000–2020). Był dyrektorem Oñati International Institute for the Sociology of Law (2013–2016) i rektorem Riga Graduate School of Law (2022–2024). Autor ponad stu publikacji naukowych. Jego badania koncentrują się na problematyce sprawiedliwości tranzycyjnej, edukacji prawniczej, rządów prawa i konstytucjonalizmu. Jest założycielem Centrum Edukacji Prawniczej i Teorii Społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim i członkiem wielu stowarzyszeń naukowych, w tym Australian Society for Legal Philosophy oraz International Sociological Association.
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności: