Obniżka! KULTURY HISTORYCZNE POLSKI I UKRAINY<BR>O źródłach nieporozumień pomiędzy sąsiadami

Autor:
STRYJEK Tomasz, SKLOKIN Vołodymyr

ISBN: 978-83-66470-64-4

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 575

Oprawa: miękka, klejona, skrzydełka

Format: B5

KULTURY HISTORYCZNE POLSKI I UKRAINY
O źródłach nieporozumień pomiędzy sąsiadami

Autorzy: Dominika P. Brodowicz, Grzegorz Demel, Ołeksandr Hrycenko, Joanna Konieczna-Sałamatin, Barbara Markowska, Andrij Portnow, Katarzyna Sadowy, Volodymyr Sklokin, Iryna Sklokina, Tomasz Stryjek, Marta Studenna-Skrukwa, Marek Wojnar

Więcej szczegółów

Książka stanowi wynik ambitnie zaplanowanych badań, przeprowadzonych w latach 2017–2021 (…). Przynosi liczne nowe ustalenia, zawiera ciekawe pomysły teoretyczne i hipotezy. Ważną cechą pracy jest konsekwentnie prowadzona analiza porównawcza. Autorzy koncentrują się na złożonych relacjach polsko-ukraińskich w dziedzinie kultury historycznej i polityki pamięci, ale nie tracą też z pola widzenia kontekstu regionalnego. Na podkreślenie zasługują odniesienia do innymi krajów regionu – Węgier, Chorwacji czy Serbii.  

prof. dr hab. Piotr Tadeusz Kwiatkowski

 

To jedna z najlepszych książek o historii Europy Środkowo-Wschodniej, jaką ostatnio przeczytałem. Łączy klasyczne podejścia i interpretacje z nowymi metodami, szczególnie z obszaru nauk humanistycznych. Autorzy uwzględniają zarówno zjawiska lokalne, jak i kontekst europejski i światowy.

Wydanie książki w Polsce przyczyni się do pełniejszego zrozumienia specyfiki realiów ukraińskiej „kultury historycznej”. Przydatne byłoby także jej przetłumaczenie i publikacja w Ukrainie (…), gdzie  przysłużyłaby się wyjaśnieniu problemów „polityki historycznej” u najbliższego sojusznika i sąsiada Ukrainy. Można sądzić, że polskiego czytelnika, zwłaszcza naukowca, książka ta zainteresuje nie tylko jako zestawienie analogii i porównań. Ukazuje ona „żywą przeszłość”, codzienne praktyki upamiętniania, a także specyfikę regionalnego podejścia do historii na tle europejskim. 

dr hab. Volodymyr Masliychuk

docent Narodowego Uniwersytetu „Akademia Kijowsko-Mohylańska”

 

Pliki do pobrania:

46,80 zł

-10%

52,00 zł

30 innych produktów w tej samej kategorii: