Obniżka! DYSKURS HISTORYCZNY W MEDIACH MASOWYCH<BR>Reprezentacje przeszłości w polskiej i ukraińskiej sferze medialnej

Autor:
MARKOWSKA Barbara (red.)

ISBN: 978-83-66470-65-1

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 316

Oprawa: miękka, skrzydełka

Format: B5

DYSKURS HISTORYCZNY W MEDIACH MASOWYCH
Reprezentacje przeszłości w polskiej i ukraińskiej sferze medialnej

Podstawowym celem badawczym tej książki jest opis i analiza porównawcza sposobów funkcjonowania w sferze medialnej Polski i Ukrainy obrazów przeszłości i dyskursu historycznego odwołującego się do elementów historii narodowej

XX w. W zawartych w niej pogłębionych studiach i analizach staramy się – w różny sposób i za pomocą odmiennych metod – odpowiedzieć na trzy pytania:

Jakie są źródła wiedzy o przeszłości w Polsce i w Ukrainie i na ile media masowe są w stanie wytwarzać „wspólnotowy” obraz przeszłości?

Kto i co mówi o przeszłości historycznej w mediach masowych?

Jakie są formy i dominujące style, w jakich przeszłość historyczna jest przytaczana i prezentowana, w zależności od gatunku i rodzaju medium?

Barbara Markowska, Tomasz Stryjek

(fragment Wprowadzenia)                                                                      

 

 

Autorzy prezentują i porównują medialny dyskurs historyczny w Polsce i w Ukrainie. Bazując na bogatym materiale empirycznym i posługując się szerokim wachlarzem narzędzi analitycznych, dążą do udzielenia odpowiedzi na pytanie, jaką rolę pełnią media we współkreowaniu pamięci historycznej. Interesuje ich także to, jak historyczność kształtuje sferę medialną, zwłaszcza w ramach bliźniaczych procesów polityzacji mediów i mediatyzacji polityki. Odkrywają, że o ile polaryzacja polityczna w Polsce czyni z historii ważny element dyskursu medialnego, o tyle w Ukrainie trudna sytuacja polityczna, szczególnie po 2014 roku, powoduje stosunkowo mały udział treści historycznych w przekazie medialnym. Analizy autorów umieszczone są w kontekście wyników badań postrzegania historii w polskim i ukraińskim społeczeństwie. […] Wielką zaletą książki jest uchwycenie złożoności reprezentacji historii w mediach w obu krajach, ich zależności od dynamiki bieżących wydarzeń społeczno-politycznych, struktury pola medialnego, a także szerszych procesów tożsamościowych.

hab. Anna Horolets, prof. UW (fragment recenzji wydawniczej)

Pliki do pobrania:

31,50 zł

-10%

35,00 zł

30 innych produktów w tej samej kategorii: