Obniżka! URUGWAJ<br>Polityka, gospodarka, społeczeństwo i kultura

Autor:
GOCŁOWSKA-BOLEK Joanna

ISBN: 978-83-66470-74-3

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2021

Liczba stron: 324

Oprawa: miękka, klejona

Format: B5

URUGWAJ
Polityka, gospodarka, społeczeństwo i kultura

Urugwaj, a właściwie Wschodnia Republika Urugwaju, jest z wielu względów krajem niezwykłym. Już sama jego nazwa, tłumaczona z języka guaraní jako „rzeka malowanych ptaków”, daje przedsmak  tej wyjątkowości. Do światowej prasy Urugwaj trafia regularnie za sprawą przełomowych, bezprecedensowych posunięć, które przyciągają uwagę innych społeczeństw (…). Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie ustanowił państwo opiekuńcze. W wyniku splotu wyjątkowych okoliczności stał się krajem świeckim – zaledwie 46% społeczeństwa deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, bardzo pod tym względem  kontrastując z tradycyjnie religijną Ameryką Łacińską. Od 2009 roku zapewnia wszystkim uczniom bezpłatne laptopy i dostęp do sieci bezprzewodowej. Były prezydent José Mujica (2010–2015) stał się bohaterem mediów całego świata, które z lubością informowały, że przekazywał 90% swojej pensji na cele charytatywne, pozostając najbiedniejszym prezydentem świata. Równie często wspomina się fakt, że Urugwaj jako pierwszy kraj na świecie zalegalizował w 2013 roku uprawianie, sprzedaż i zażywanie marihuany.

Fragment wstępu

 

 

Ta cenna książka uzupełnia lukę w polskiej literaturze dotyczącej Ameryki Łacińskiej i przybliża czytelnikowi słabo w Polsce znany Urugwaj – kraj mały, ale ważny z perspektywy stosunków międzynarodowych, ciekawy pod względem kulturowym.

Z recenzji wydawniczej dr hab. Katarzyny Dembicz, prof. UW

 

Autorki i autorzy:  Daniel Blinder, Paulina Bojarska, Alicja Fijałkowska-Myszyńska, Joanna Gocłowska-Bolek, Magdalena Krysińska-Kałużna, Karol Kurowski, Anita Oberda-Monkiewicz, Jarosław Spyra, Magdalena Szkwarek

Pliki do pobrania:

36,00 zł

-10%

40,00 zł

30 innych produktów w tej samej kategorii: