Obniżka! BEZPIECZEŃSTWO MIĘDZYNARODOWE

Autor:
Roman KUŹNIAR, Agnieszka BIEŃCZYK-MISSALA, Patrycja GRZEBYK, Robert KUPIECKI, Marek MADEJ, Kamila PRONIŃSKA, Andrzej SZEPTYCKI, Piotr ŚLEDŹ, Marek TABOR, Anna WOJCIUK

ISBN: 978-83-66470-46-0

Miejsce wydania: Warszawa

Rok wydania: 2020

Liczba stron: 600

Uwagi: wydanie drugie, zmienione i rozszerzone

Oprawa: miękka ze skrzydełkami

Format: B-5

BEZPIECZEŃSTWO MIĘDZYNARODOWE
wydanie drugie, zmienione i rozszerzone

Roman KUŹNIAR
Agnieszka BIEŃCZYK-MISSALA
Patrycja GRZEBYK
Robert KUPIECKI
Marek MADEJ
Kamila PRONIŃSKA
Andrzej SZEPTYCKI
Piotr ŚLEDŹ
Marek TABOR
Anna WOJCIUK

Więcej szczegółów

Od pierwszego wydania tego podręcznika upłynęło niewiele ponad osiem lat. Natomiast w obszarze, którego dotyczy, wydaje się, że minęła epoka. Wówczas liberalny porządek międzynarodowy, z dominacją Zachodu w sferze bezpieczeństwa, mocno – przynajmniej było takie wrażenie – się trzymał. Zachód dyktował warunki gry i narzucał narrację.

Obecnie znajdujemy się w odmiennej sytuacji. Choć to dopiero początek nowej fazy ewolucji porządku międzynarodowego i związanej z nim kwestii bezpieczeństwa, te nowe zjawiska są już silnie widoczne. Po pierwsze, w płaszczyźnie geopolitycznej mamy do czynienia z potężnym awansem Chin (nowy bipolaryzm) oraz wzrostem znaczenia „reszty świata”. Nawet słaba gospodarczo Rosja stała się militarnie asertywna. Zachód definitywnie stracił swobodę strategiczną w skali globalnej. Po drugie, choć nadal dochodzi do klasycznych konfliktów, zmagania między największymi przeniosły się do sfery informatycznej, do cyberprzestrzeni. Tam także masowo sączy się się fake news i uprawia dywersję informacyjną. Jak skutecznie – wystarczy wskazać wpływ Rosji na wybory prezydenckie w USA czy brexit. Wyrafinowane technologie, za chwilę także sztuczna inteligencja, zaczynają zastępować bezpośrednie użycie siły.

Dlatego nowe, zmienione i poszerzone wydanie Bezpieczeństwa międzynarodowego jest z jednej strony klasyczne, pełni bowiem rolę standardowego akademickiego podręcznika przedmiotu. Zarazem jednak dobitnie uwzględnia te nowe zjawiska. Za taką wersją podręcznika stoi niemal ten sam, doświadczony empirycznie i teoretycznie zespół najstarszej uniwersyteckiej Katedry Studiów Strategicznych i Bezpieczeństwa Międzynarodowego, która jest częścią Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.      

Pliki do pobrania:

54,00 zł

-10%

60,00 zł

30 innych produktów w tej samej kategorii: