Autor:
Dariusz JEMIELNIAK
Aleksandra PRZEGALIŃSKA
przekład Wojciech Pędzich
ISBN: 978-83-66470-04 -0
Miejsce wydania: Warszawa
Rok wydania: 2020
Liczba stron: 184
Uwagi: wydanie pierwsze
Oprawa: miękka
Format: A5
Dariusz JEMIELNIAK
Aleksandra PRZEGALIŃSKA
Wchodzimy w erę usieciowionego indywidualizmu opartego na wysoce kooperatywnym zbiorze ludzi i takim, który nie jest zależny jedynie od wymiarów finansowych. Przyszły rozwój społeczeństwa współpracy najprawdopodobniej uwarunkowany będzie tym, co przyniesie analiza big data, wykorzystanie uczenia maszynowego i rozwój Internetu Rzeczy (Internet of Things). Nadal jednak trzeba się będzie mierzyć z innymi istotnymi wyzwaniami, takimi jak przyszłość zatrudnienia w świecie postępującej automatyzacji, rola państwa w regulacji tych nowych procesów, jak też rosnąca (albo spadająca) chęć ludzi do współpracy, pomagania innym oraz dzielenia się wartościami i zasobami.
Chcemy przedstawić zrównoważony ogląd tytułowego zjawiska pokazujący zarówno pozytywne, jak i negatywne strony istnienia kooperatywnych aspektów nowych technologii. Staramy się zaprezentować coś więcej niż kolejną krytykę społeczeństwa współpracy z perspektywy teorii krytycznej.
Chcemy ponadto sformułować potencjalne przyszłe scenariusze rozwoju cyfrowej współpracy jako zjawiska społecznego. Skupiamy się na poszczególnych społecznościach, których istnienie warunkują technologie współpracy, aby w ten sposób opisać pojawiające się praktyki współdziałania.
Autorzy
Internet jest technologią współpracy - Jemielniak i Przegalińska przypominają fakt, o którym ostatnio często zapominamy. Pokazują, jak stworzyliśmy społeczeństwo współpracy w oparciu o możliwości oferowane przez technologie cyfrowe. Ich książka jest ważnym przeglądem kluczowych obszarów i metod współpracy oraz trzeźwym rozrachunkiem dwudziestu lat otwartej współpracy. Tym cenniejszym, że bazującym na połączeniu bogatej wiedzy teoretycznej i własnej praktyki.
Dr Alek Tarkowski
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności: