UKRAINA PRZED KOŃCEM HISTORII <br>Szkice o polityce państw wobec pamięci <br>seria Współczesne Społeczeństwo Polskie wobec Przeszłości, t. 7

Author:
Tomasz STRYJEK

ISBN: 978-83-7383-709-6

Place of publication: Warszawa

Year of publication: 2014

Number of pages: 412

Format: A-5

UKRAINA PRZED KOŃCEM HISTORII
Szkice o polityce państw wobec pamięci
seria Współczesne Społeczeństwo Polskie wobec Przeszłości, t. 7

Przepraszamy, nakład wyczerpany.

Książka Ukraina przed końcem Historii zawiera eseje na temat polityki wobec pamięci prowadzonej przez wybrane państwa, które kandydowały do członkostwa w Unii Europejskiej - państwa bałtyckie, Chorwację i Hiszpanię. Autor porównuje ich polityki pamięci z polityką Ukrainy, kraju obecnie dążącego do udziału w projekcie europejskim. Czytelnik znajdzie również w książce analizę środków sprawiedliwości tranzycyjnej zastosowanych na Ukrainie po 1991 roku oraz podsumowanie rewolucji 2013/14 roku, z uwzględnieniem roli odegranej w niej przez zwolenników i sympatyków nacjonalizmu. Sporo miejsca zajmuje w książce analiza polityki pamięci współczesnej Rosji i jej wpływu na sąsiadów w Europie Wschodniej i Środkowej.

Dr hab. Tomasz Stryjek, ur. w 1964 r., jest historykiem i politologiem. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN (od 1996) i Collegium Civitas (od 2010). Koncentruje swe zainteresowania badawcze na ideologiach, historiografii, pamięci i polityce krajów postsowieckich, w największym stopniu Ukrainy. Opublikował m.in. książki: Ukraińska idea narodowa okresu międzywojennego. Analiza wybranych koncepcji (Wrocław 2000), Jakiej przeszłości potrzebuje przyszłość? Interpretacje dziejów narodowych w historiografii i debacie publicznej na Ukrainie 1991-2004 (Warszawa 2007) i, wraz z Grzegorzem Motyką, Rafałem Wnukiem i Adamem F. Baranem, Wojna po wojnie. Antysowieckie podziemie w Europie Środkowo-Wschodniej (Gdańsk - Warszawa 2012).

Wywiad z Autorem w TOK.FM (24 listopada 2014 r.)
http://audycje.tokfm.pl/odcinek/20680

Download:
nakład wyczerpany

30 other products in the same category: