Reduced price! Kampanie parlamentarne w Polsce. <br>Analiza programów i apeli wyborczych w perspektywie paradygmatu ekspozycji treści

Author:
Wojciech Rafałowski

ISBN: 978-83-67450-04-1

Place of publication: WARSZAWA

Year of publication: 2023

Number of pages: 310

Binding: twarda

Format: B5

Kampanie parlamentarne w Polsce.
Analiza programów i apeli wyborczych w perspektywie paradygmatu ekspozycji treści

Wojciech Rafałowski (ur. 1986), doktor habilitowany, pracuje na Wydziale Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego w Katedrze Socjologii Polityki. W latach 2019-2020 stypendysta Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Koordynator krajowy projektu Where Is My Party? Determinants of Voter Agreement about the Ideological Positions of Political Parties realizowanego w Mannheimer Zentrum für Europäische Sozialforschung (MZES). Poza tematyką strategicznej selekcji treści w kampaniach wyborczych jego zainteresowania naukowe obejmują szeroko rozumiane porównawcze badania rywalizacji politycznej, w tym konsekwencje polityczne ordynacji wyborczych i podziałów społecznych, a także socjologię ruchów społecznych. Jest autorem artykułów opublikowanych m.in. w Government & Opposition, East European Politics and Societies, Polish Sociological Review, Studiach Socjologicznych, Studiach Politycznych i Studiach Socjologiczno-Politycznych. Seria Nowa.

 

Jest to pionierska monografia, która koncentruje się na problematyce manipulacji ważnością propozycji programowych podczas kampanii wyborczej. W światowej politologii publikacje związane z kluczową dla badań Rafałowskiego koncepcją własności kwestii mają wysoką rangę, jednak w polskim piśmiennictwie naukowym odwołania do nich są nieliczne, a pojęcie i związana z nią teoria nie były do tej pory przedmiotem systematycznych rozważań ani implementacji w badaniach polskiej sceny politycznej. (…) Jest to książka z bogatym fundamentem teoretycznym i metodologicznym, operująca specjalistycznym językiem i aparatem pojęciowym charakterystycznym dla nauk politycznych i socjologii. (…) Książka nie jest poradnikiem z zakresu marketingu politycznego, w którym jak na tacy podane są sposoby i narzędzia do prowadzenia kampanii wyborczej. Niemniej inteligentny czytelnik bez większego trudu wyłuska z tej solidnej naukowej analizy wiedzę o tym, jakie strategie są ryzykowne, które zaś – pod pewnymi warunkami – przyniosą niemal pewne zwycięstwo. Dowie się też, kto zazwyczaj stosuje w kampanii strategię tysiąca kwiatów, kiedy i pod jakimi warunkami wyjście poza własne terytorium programowe może być skuteczną taktyką wyborczą, jakie treści mają duży potencjał demobilizacji elektoratu przeciwnika, jak skupić uwagę elektoratu na tematach dających przewagę w rywalizacji o władzę.

z recenzji prof. dr hab. Anny Pacześniak

 

Monografia przekonuje, że w Polsce wiele partii potrafi skutecznie dostosować swoje priorytety do kontekstu rywalizacji, własnego potencjału, charakteru przeciwników i klimatu konkretnej kampanii wyborczej. To ustalenie ma ważne implikacje praktyczne: trafne odczytanie wskaźników strukturalnych sytuacji w Polsce pomaga w osiągnięciu sukcesu wyborczego.

z recenzji prof. Mikołaja Cześnika

Download:

44,72 zł

-14%

52,00 zł

klikając
w koszyk
zyskujesz
rabat

30 other products in the same category: