Reduced price! RÓŻNICE INDYWIDUALNE <br>Historia – determinanty – zastosowania <br> wydanie drugie

Author:
Jan STRELAU

ISBN: 978-83-7383-769-0

Place of publication: Warszawa

Year of publication: 2019

Number of pages: 788

Format: A-4

RÓŻNICE INDYWIDUALNE
Historia – determinanty – zastosowania
wydanie drugieRóżnice indywidualne to książka, która jest rezultatem mojej ponadpięćdziesięcioletniej działalności badawczej i edukacyjnej. W skali krajowej, a także międzynarodowej, jest on unikatowy, obejmuje bowiem wszystkie obszary, na których koncentruje się psychologia różnic indywidualnych, z uwzględnieniem także świata zwierząt.
Książkę adresuję przede wszystkim do studentów i doktorantów psychologii, a także - ze względu na szczegółowość prezentowanej problematyki - do nauczycieli akademickich, którzy wykładają ten przedmiot na kierunku psychologia. Psychologowie praktycy znajdą w niej treści, które wzbogacą ich wiedzę przydatną w pracy zawodowej. Studenci, pracownicy naukowi pedagogiki, a także praktycy uczuleni na indywidualizację kształcenia i wychowania, dopatrzą się argumentów, które takie podejście uzasadniają wynikami badań. Polecam tę książkę także socjologom i filozofom o horyzontach wykraczających poza ich dyscypliny. Co wydaje się zaskakujące, może ona zainteresować badaczy i praktyków, którym bliskie są różnice indywidualne w zachowaniu zwierząt, w tym szczególnie koni i psów. Wreszcie adresuję tę książkę do tych osób, które oczekują odpowiedzi na pytania, pod względem jakich istotnych w życiu codziennym cech psychicznych różnimy się między sobą oraz jakie są źródła i mechanizmy leżące u podstawy tych różnic.

Jan Strelau - pracuje w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS) w Warszawie na stanowisku profesora zwyczajnego na Wydziale Psychologii; pełni funkcję przewodniczącego Rady Powierniczej SWPS. Od roku 1957 zatrudniony na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Psychologii, gdzie stworzył Katedrę Psychologii Różnic Indywidualnych, którą kierował do przejścia na emeryturę; w roku 1998 założył Interdyscyplinarne Centrum Genetyki Zachowania UW, prowadząc je do 2001 roku. Od 2001 roku profesor emerytowany. W latach 2003-2006 był wiceprezesem Polskiej Akademii Nauk.
Najważniejsze publikacje: Temperament, personality, activity. London: Academic Press 1983 (przekł. polski - 1985, chiński - 1987); Temperament: A psychological perspective. New York: Plenum Press 1998 (przekł. polski - 1998); Temperament jako regulator zachowania. Z perspektywy półwiecza badań. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2006 (przekł. angielski - 2008); Psychologia różnic indywidualnych. Wydawnictwo Naukowe Scholar 2002 (II wyd. - 2006); Psychologia. Podręcznik akademicki, 2 tomy (współred. naukowa Dariusz Doliński), 2008 Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne 2008.
Jest autorem/współautorem 285 publikacji, w tym 21 książek autorskich, 241 artykułów lub rozdziałów, oraz redaktorem/współredaktorem 21 książek.
Wybrane wyróżnienia i nagrody: Nagroda Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej 2000 w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych (tzw. ”Polski Nobel„); Nagroda Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek naukowy (2010); Nagroda Fundacji Humboldta Humboldt Research Award to Eminent Foreign Academics (1990); Nagroda Towarzystwa Maxa Plancka za międzynarodowe wybitne osiągnięcia badawcze (1992); nagroda New Europe Prize 1997 for Higher Education and Research; nagroda The European Association of Personality Psychology, LiIfetime Achievement Award (2012); doktor honoris causa trzech uczelni: Uniwersytetu im. A. Mickiewicza (2006), Uniwersytetu Gdańskiego (1996) i Państwowego Uniwersytetu Nauk Humanistycznych (Moskwa, 1998).


Profesor Jan Strelau i Jego książka RóŻNICE INDYWIDUALNE ponownie uhonorowani! Tym razem nagrodą im. Pierwszego Rektora UŁ T. Kotarbińskiego. Uroczysta gala odbyła się 22 listopada w Filharmonii Łódzkiej.
http://wyborcza.pl/1,91446,19229871,lodz-prof-jan-strelau-laureatem-nagrody-im-tadeusza-kotarbinskiego.html

Przyznano Nagrody Teofrasta dla najlepszych polskich książek psychologicznych
http://www.nagrodateofrasta.eu/home.html

Wojciech Łukasz Dragan, Beata Bugajska i Celina Timoszyk-Tomczak są laureatami tegorocznej Nagrody Teofrasta, ustanowionej i przyznawanej przez redakcję magazynu Charaktery za najlepsze książki psychologiczne. Nagrodę Specjalną - Teofrasta Superstar otrzymał prof. Jan Strelau. W plebiscycie czytelników zwyciężyła książka Mateusza Grzesiaka.
Ogłoszenie zwycięzców siódmej już edycji Nagrody odbyło się 15 października w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego. W tym roku po raz pierwszy przyznano Nagrodę Specjalną - Teofrasta Superstar. Otrzymał ją prof. dr hab. Jan Strelau, wybitny badacz temperamentu i twórca Regulacyjnej Teorii Temperamentu, w uznaniu zasług dla polskiej i światowej psychologii.
”Jan Strelau jest jednym z największych na świecie naukowców zgłębiających temperament i złożoność jego wpływów„ - napisał Jerome Kagan (profesor psychologii z Harvard University) w liście, który został odczytany podczas gali.
- Jestem bardzo wzruszony. Teofrast jest mi niezwykle bliski, bo on jest ojcem psychologii osobowości w kategoriach cech - powiedział prof. Strealu po otrzymaniu wyróżnienia.
Nagroda za najlepszą książkę naukową została przyznana dr. hab. Wojciechowi Łukaszowi Draganowi za Temperament w pierwszym roku życia.
- To książka ważna, potrzebna i świetnie napisana. Autor ma dar zarażania czytelnika swą pasją do badań naukowych - mówiła w laudacji dr hab. prof. UŁ Eleonora Bielawska-Batorowicz.
Nagrodę za najlepszą książkę popularnonaukową zdobyły Beata Bugajska i Celina Timoszyk-Tomczak za Podróż w czasie.
- Poznawać coś żeby wiedzieć, to za mało. Zastosowanie tej wiedzy, to coś niezwykle cennego. A ta książka, to propozycja konkretnych działań wspomagających rozwój osób starszych - mówił dr hab. Jerzy Halicki z Uniwersytetu w Białymstoku.
Podczas gali ogłoszono również laureata w kategorii najpopularniejsza książka psychologiczna. Głosami internautów nagrodzona została książka Success and Change Mateusza Grzesiaka.
Patronat honorowy: prof. Jerzy Duszyński Prezes PAN.
Patronat medialny: Program III Polskiego Radia, TVP Kultura, Tygodnik Powszechny, Kulturaonline.pl, lubie-czytac.pl.
Partnerzy: Wydział Psychologii UW, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. Józefa Tischnera, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Leipa Polska, Quad Graphics.

Download:

79,20 zł

-10%

88,00 zł

30 other products in the same category: