Reduced price! Mesjasze i millennia pustkowia<br>O brazylijskich ruchach społeczno-religijnych

Author:
Mieczysław Jagłowski

ISBN: 978-83-67450-77-5

Place of publication: Warszawa

Year of publication: 2024

Number of pages: 316

Binding: twarda

Format: B5

Mesjasze i millennia pustkowia
O brazylijskich ruchach społeczno-religijnych

Celem dociekań Autora jest przede wszystkim ustalenie, czy brazylijskie ruchy społeczno-religijne miały millenarystyczno-mesjanistyczny charakter, ale zakres zebranych i wykorzystanych przez niego materiałów znacząco wykracza poza nakreślony temat (…), co dowodzi jego ogromnej erudycji oraz gruntownej znajomości całego iberoamerykańskiego obszaru kulturowego (…). Z książki tej czytelnik dowie się zatem dużo więcej, niż obiecuje jej tytuł. I będzie to dodatkowo lektura nie tylko pouczająca, ale także bardzo przyjemna.

dr Renata Siuda-Ambroziak

 

W obszarze zainteresowania autora jest w szczególności (choć nie tylko) obszar północno-wschodniej Brazylii – rozległy płaskowyż określany mianem Sertão. Autor przekonuje, że genezy kształtującej się tam duchowości i tworzących się ruchów religijnych, w tym zwłaszcza różnych wariantów „ludowego katolicyzmu”, należy poszukiwać w zamierzchłej przeszłości, kształcie życia duchowego, w wyobrażeniach i rozterkach biorących się z fuzji różnych wzorów kulturowych. (…) sięga zatem wstecz i odkrywa przed czytelnikiem szeroko zdefiniowane uwarunkowania: kolonizację, ewangelizację, niewolnictwo, modernizację itp. Choć praca wyrasta z zainteresowań filozoficznych, to jest raczej próbą interdyscyplinarnej refleksji na temat ruchów religijno-społecznych, ujętą w ramy socjologii długiego trwania.

dr hab. Mikołaj Rakusa-Suszczewski

 

Mieczysław Jagłowski – prof. dr hab., pracuje w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Prowadzi badania naukowe dotyczące myśli iberyjskiej i iberoamerykańskiej, w szczególności mityczno-religijnych podstaw iberyjskich i iberoamerykańskich projektów politycznych i społecznych. Opublikował m.in. monografie: Życie i rozum. Filozofia racjowitalizmu Juliána Maríasa (1998), Realizm transcendentalny Xaviera Zubiriego (2000), María Zambrano: anamneza i filozofia poetyckiego zbawienia (2009), Zarys historii filozofii hiszpańskiej. Nurty i szkoły (2013), Luzytania wyobrażona. Szkice o narodowym imaginarium Portugalczyków (2024).

Download:

43,00 zł

-14%

50,00 zł

klikając
w koszyk
zyskujesz
rabat

30 other products in the same category: