Author:
Piotr Chmielewski, Jan Chmielewski
ISBN: 978-83-68091-07-6
Place of publication: Warszawa
Year of publication: 2024
Number of pages: 180
Format: B5
Związki tradycji i nowoczesności w społeczności Jurgowa na polskim Spiszu
W 1972 roku Milton Friedman zadał słynne pytanie: „Czy możemy zatrzymać Lewiatana?”. I było to w istocie pytanie retoryczne. Zaczęto „majsterkować” przy własności, tworząc różne hybrydy państwowo-prywatne. […] Eksperymenty z mieszanymi formami własności przynosiły zróżnicowane rezultaty i bywały przedmiotem wielu analiz i zaciętych sporów. Często miały one wydźwięk polityczny, ale w miarę upływu czasu i narastania autentycznych potrzeb społecznych nabierały coraz bardziej pragmatycznego charakteru i coraz częściej opierały się na wiedzy empirycznej, na badaniach funkcjonujących w praktyce rozwiązań. Najwybitniejszymi przedstawicielami takiego podejścia byli Elinor i Vincent Ostromowie. […] Chmielewscy, którzy od dawna współpracowali z Ostromami, przeprowadzili takie badania nad wspólnotą gruntową w Jurgowie na polskim Spiszu.
prof. Andrzej K. Koźmiński
Piotr Chmielewski (1945–2022)– socjolog, profesor Akademii Leona Koźmińskiego, wieloletni pracownik naukowy i dydaktyczny Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Zakładu Socjologii Ogólnej (2002–2007). Współtwórca studiów socjologicznych w Akademii Leona Koźmińskiego. Współzałożyciel i członek Europejskiej Akademii Zarządzania Kryzysowego. W latach 1993–1995 współpracował z Elinor Ostrom, prowadząc badania w Stanach Zjednoczonych w ramach Workshop in Political Theory and Policy Analysis w Bloomington w stanie Indiana. Autor oraz współautor wielu opracowań, w tym Kultura i ewolucja (1988) i Homo agens: instytucjonalizm w naukach społecznych (2011). Jego zainteresowania badawcze obejmowały m.in. klasyczne i współczesne teorie w naukach społecznych, kryzysy oraz zarządzanie kryzysowe czy gospodarowanie i zarządzanie wspólnymi zasobami. Prowadził badania empiryczne w obszarze samoorganizacji społeczności lokalnych oraz zmiany instytucjonalnej w ramach interdyscyplinarnej teorii nowego instytucjonalizmu.
Jan Chmielewski – prawnik, profesor Akademii Leona Koźmińskiego zatrudniony w Katedrze Prawa Administracyjnego i Publicznego Gospodarczego. Pracownik Biura Orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego (2015–2022); od 2022 r. zatrudniony w Izbie Ogólnoadministracyjnej Naczelnego Sądu Administracyjnego. Specjalizuje się w prawie administracyjnym, postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym. Autor wielu opracowań, w tym monografii: Pojęcie nadrzędnego interesu publicznego w prawie administracyjnym (2014), Zasada budzenia zaufania w ogólnym postępowaniu administracyjnym (2018) oraz Prawo leśne w praktyce (2020). Uczestnik projektów naukowych finansowanych ze środków m.in. Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego Centrum Nauki.
Warning: Last items in stock!
Availability date: