POLSKO-NIEMIECKIE MIEJSCA PAMIĘCI
t. 1: WSPÓLNE / ODDZIELNE

Polaków i Niemców łączy wiele wspomnień, które jednak wpisują się w potrzeby różnych tożsamości obu społeczeństw. Zawarte w tej książce eseje o wspólnych i oddzielnych polsko-niemieckich miejscach pamięci oferują analityczny wgląd w kultury pamięci obu narodów, w to, co je dzieli i łączy.
Polsko-niemieckie sąsiedztwo sprawia, że nie da się w pełni zrozumieć własnej historii, nie znając historii drugiego kraju. Autorzy zebranych tu artykułów wykraczają poza narodowe schematy, badając konteksty społeczne, regionalne, płciowe i wyznaniowe w kulturach pamięci Polski i Niemiec.

Polsko-niemieckie miejsca pamięci to dzieło klasy europejskiej. Bezprecedensowe w piśmiennictwie polskim, wyjątkowe w skali kontynentu. Jest źródłem wiedzy o polsko-niemieckich dziejach i wprowadzeniem do nowego postrzegania historii – od strony kultury pamięci. Jest dokonaniem pionierskim i zarazem wzorcowym, ponieważ autorzy nie tylko proponują nową metodę, ale jednocześnie aplikują ją do konkretnych badań. Równocześnie dzieło to podwaja stawkę, ponieważ do badania miejsc pamięci dodaje ujęcie bilateralne, czyli porównanie stanu polskiej i niemieckiej pamięci. Z tych wszystkich powodów przedsięwzięcie to wyznacza nowy wzorzec pisania o zbiorowościach narodowych – jako wspólnotach, które wytwarzają same siebie poprzez nieustanny ruch pamięci.
prof. dr hab. Przemysław Czapliński

W obliczu ciągłej zmiany perspektyw i związanego z nią poszanowania różnorodnych doświadczeń niniejsza książka wspaniale ukazuje, w jaki sposób może być dzisiaj pisana historia Europy. Wydawcom należą się słowa uznania za wypracowanie zupełnie nowego wymiaru pojęcia „miejsca pamięci” i transnarodowej historii wzajemnych oddziaływań, która nie rozmywa się w tym, co globalne, lecz zmienia bolesną granicę dzielącą dwa państwa w produktywną przestrzeń aktywnego pogranicza.
prof. dr Aleida Assmann

W tomie publikują:

Felix Ackermann, Jochen Böhler, Odile Bour, Gernot Briesewitz, Grzegorz Chomicki, Andreas Degen, Nicole Dołowy-Rybińska, Stefan Dyroff, Elżbieta Dzikowska, Jörg Echternkamp, Jörg Hackmann, Hans Henning Hahn, Sylvia Haida, Mateusz J. Hartwich, Juliane Haubold-Stolle, Kerstin Hinrichsen, Jerzy Holzer, Mariusz Kaczka, Jerzy Kochanowski, Beate Kosmala, Adam Kożuchowski, Wojciech Kunicki, Anna Labentz, Peter Oliver Loew, Camilla Miglio, Witold Molik, Paolo Morawski, Nina Mueller, Werner Nell, Mathieu Olivier, Hubert Orłowski, Gertrud Pickhan, Miloš Řezník, Elisabeth Ritter, Magdalena Saryusz-Wolska, Stephan Scholz, Thomas Serrier, Katrin Steffen, Beate Störtkuhl, Robert Traba, Jakub Tyszkiewicz, Agnieszka Wierzcholska, Stefan Zwicker, Rafał Żytyniec.

Równolegle z polskim wydaniem tomu ukazuje się jego edycja niemiecka.
W latach 2012–2015 w obydwu krajach zostały opublikowane wszystkie tomy.
Na stronie wydawnictwa Schoeningh mogą Państwo zapoznać się z niemieckim wydaniem książki
https://www.schoeningh.de/katalog/reihe/deutsch_polnische_erinnerungso.html

Więcej informacji o projekcie Polsko-niemieckie miejsca pamięci znajdą Państwo na stronie Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie
http://www.cbh.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=46&catid=21&Itemid=136&lang=pl

Hans Henning Hahn, ur. 1947, profesor historii wschodnio-europejskiej na Uniwersytecie Carla von Ossietzky’ego w Oldenburgu, specjalizuje się w historii Polski i Europy Wschodniej. Cieszy się międzynarodową renomą jako znawca historii Polski; bada kultury pamięci i stereotypy historyczne.

Robert Traba, ur. 1958, profesor w Instytucie Studiów Poli-tycznych Polskiej Akademii Nauk i na berlińskim Freie Universität, od 2006 roku dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Zajmuje się historią kulturową oraz historiami regionów pogranicza polsko-niemieckiego i Europy Środkowo-Wschodniej.

tom 2
http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2424

tom 3
http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2198


tom 4
http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2368


 


107.10
96.39 zł

Darmowe pliki:
SPIS_TRESCI
autor: Robert TRABA, Hans Henning HAHN
przy współpracy Macieja GÓRNEGO, Kornelii KOŃCZAL

format: B-5
ISBN: 978-83-7383-496-5
ISBN 2: 978-83-7383-493-4 dla serii
liczba stron: 761
miejsce wydania: Warszawa
oprawa: twarda, szycie
rok wydania: 2015–2016
uwagi: wydanie pierwsze


powrót do listy książek
PayU - Bezpieczne płatności internetowe
Informacje

Wydawnictwo Naukowe Scholar Sp. z o.o.

ul. Wiślana 8 (róg Browarnej)

budynek

Powiśle Business Center

00-317 Warszawa

w godz. 9:00–17:00

info@scholar.com.pl

tel./fax


22 828 93 91

22 692 41 18

22 826 59 21 

dział handlowy: tel. jak wyżej, wew. 108

konto nr (Santander Bank Polska SA)

07 1090 1030 0000 0000 0417 6217Jesteśmy na
Płatności
© Wydawnictwo Naukowe Scholar 2007-2013 | wykonanie: Edytor Sp. z o.o.
f