POLSKO-NIEMIECKIE MIEJSCA PAMIĘCI
t. 2: WSPÓLNE / ODDZIELNE

Polaków i Niemców łączy wiele wspomnień, które jednak wpisują się w potrzeby różnych tożsamości obu społeczeństw. Zawarte w tej książce eseje o wspólnych i oddzielnych polsko-niemieckich miejscach pamięci oferują analityczny wgląd w kultury pamięci obu narodów, w to, co je dzieli i łączy.
Polsko-niemieckie sąsiedztwo sprawia, że nie da się w pełni zrozumieć własnej historii, nie znając historii drugiego kraju. Autorzy zebranych tu artykułów wykraczają poza narodowe schematy, badając konteksty społeczne, regionalne, płciowe i wyznaniowe w kulturach pamięci Polski i Niemiec. 
Polsko-niemieckie miejsca pamięci to niezwykły, śmiały, niemal szaleńczy pomysł badawczy. Pojęcie „miejsc” pamięci Pierre’a Nory rozprzestrzeniło się w wielu krajach, ale większość poświęconych mu prac dotyczyła narodowych miejsc pamięci. 
Niezwykłość tego przedsięwzięcia polega na przekroczeniu granic jednej wspólnoty narodowej. Analiza miejsc pamięci dwu sąsiednich społeczeństw pokazuje, co je dzieliło (i dzieli), jak również łączyło (i łączy). W historii polsko-niemieckiego sąsiedztwa były zarówno bolesne konflikty, jak i okresy zgodnej współpracy. Wiedza o tym, co dla obydwu stron wspólne, chociaż z reguły odmiennie wyrażone, i o tym, co inne i różne, pogłębia wzajemne zrozumienie i uczy poszanowania wzbogacającej świat różnorodności.
prof. dr hab. Barbara Szacka

Wołanie w głąb historii odbija się echem. Kto chce usłyszeć nie tylko o tym, co i tak dobrze zna, musi zmienić swój dotychczasowy punkt widzenia, wejść na niepewny grunt. Autorzy Polsko-niemieckich miejsc pamięci zachęcają nas do poznawania historii bez poczucia swojskości. Tylko w ten sposób można dokonywać niespodziewanych odkryć. 
Publikacja, którą trzymają Państwo w ręku, pozwala w niekonwencjonalny sposób spojrzeć na historię: czytelnik odwiedza „miejsca”, które w pamięci zbiorowej Polaków i Niemców budzą odmienne, nierzadko sprzeczne skojarzenia. Patrzeć oczyma innych na to, co zdaje się oczywiste, oznacza lepsze rozumienie siebie i własnej przeszłości.
prof. dr Dieter Langewiesche

W tomie publikują:
Stefan Bednarek, Leszek C. Belzyt, Sandra Bieler, Jerzy W. Borejsza, Hans-Jürgen Bömelburg, Jan C. Behrends, Piotr Buras, Edmund Dmitrów, Marta Domurat-Linde, Emmanuel Droit, Elżbieta Dzikowska, Daniela Fuchs-Frotscher, Maria Gierlak, Maciej Górny, Heidi Hein-Kircher, Jerzy Holzer, Joanna Jabłkowska, Jarosław Janneck, Jerzy Kałążny, Igor Kąkolewski, Kornelia Kończal, Adam Krzemiński, Markus Krzoska, Kolja Lichy, Bernard Linek, Magdalena Marszałek, Michał Matlak,  Andreas Mix, Burkhard Olschowsky, Christian Pletzing, Piotr Przybyła, Miloš Řezník, Christian Schmidt-Rost,  Damien Thiriet, Wolfgang Wippermann, Zofia Wóycicka,  Robert Żurek, Leszek Żyliński.

Równolegle z polskim wydaniem tomu ukazuje się jego edycja niemiecka.
W latach 2012–2015 w obydwu krajach zostały opublikowane wszystkie tomy.
Na stronie wydawnictwa Schoeningh mogą Państwo zapoznać się z niemieckim wydaniem książki
https://www.schoeningh.de/katalog/reihe/deutsch_polnische_erinnerungso.html

Więcej informacji o projekcie Polsko-niemieckie miejsca pamięci znajdą Państwo na stronie Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie
http://www.cbh.pan.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=46&catid=21&Itemid=136&lang=pl

Hans Henning Hahn, ur. 1947, profesor historii wschodnio-europejskiej na Uniwersytecie Carla von Ossietzky’ego w Oldenburgu, specjalizuje się w historii Polski i Europy Wschodniej. Cieszy się międzynarodową renomą jako znawca historii Polski; bada kultury pamięci i stereotypy historyczne.

Robert Traba, ur. 1958, profesor w Instytucie Studiów Poli-tycznych Polskiej Akademii Nauk i na berlińskim Freie Universität, od 2006 roku dyrektor Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie. Zajmuje się historią kulturową oraz historiami regionów pogranicza polsko-niemieckiego i Europy Środkowo-Wschodniej.

tom 1
http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2478

tom 3
http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2198


tom 4
http://scholar.com.pl/sklep.php?md=products&id_p=2368

 


98.70
88.83 zł

Darmowe pliki:
SPIS_TRESCI
autor: Robert TRABA, Hans Henning HAHN
przy współpracy Macieja GÓRNEGO, Kornelii KOŃCZAL

format: B-5
ISBN: 978-83-7383-497-2
ISBN 2: 978-83-7383-493-2 dla serii
liczba stron: 672
miejsce wydania: Warszawa
oprawa: twarda
rok wydania: 2015
uwagi: wydanie pierwsze


powrót do listy książek
PayU - Bezpieczne płatności internetowe
Informacje

Wydawnictwo Naukowe Scholar Sp. z o.o.

ul. Wiślana 8 (róg Browarnej)

budynek

Powiśle Business Center

00-317 Warszawa

w godz. 9:00–17:00

info@scholar.com.pl

tel./fax


22 828 93 91

22 692 41 18

22 826 59 21 

dział handlowy: tel. jak wyżej, wew. 108

konto nr (BZ WBK)

07 1090 1030 0000 0000 0417 6217Jesteśmy na
Płatności
© Wydawnictwo Naukowe Scholar 2007-2013 | wykonanie: Edytor Sp. z o.o.
f