POZA STEREOTYPY:
Dehumanizacja i esencjalizm w postrzeganiu grup społecznych
Nie mam najmniejszych wątpliwości, że ta zbiorowa monografia jest jedną z najważniejszych pozycji z obszaru psychologii społecznej, które ukazują się w Polsce w XXI wieku. Dotyczy problemu tyleż ważnego, co prawie nieobecnego w polskojęzycznej literaturze psychologicznej. Autorzy odwołują się do najnowszych badań i teorii, przedstawiają niejako „stan na dziś”, ale także nawiązują w wielu miejscach do literatury już klasycznej, co dowodzi, że mają świadomość kumulatywnej natury wiedzy psychologicznej. Książka, choć ma tak wielu autorów, napisana jest w komunikatywny, zwięzły i nadzwyczaj interesujący sposób. Z całą pewnością sięgną po nią nie tylko psychologowie i studenci psychologii, lecz także przedstawiciele innych nauk społecznych i humanistycznych.
prof. dr hab. Dariusz Doliński
W ciągu ostatnich dziesięcioleci psychologowie dostrzegli, że kategorie społeczne postrzegane są nie tylko jako zbiór jednostek, lecz czasem jako realnie istniejące byty, połączone trudną do dostrzeżenia więzią, a nawet obdarzone zbiorową intencjonalnością. Grupy czasem postrzegane są jako podobne gatunkom biologicznym, a ich członkowie jako bardziej bądź mniej obdarzeni ludzkimi właściwościami. Każdy z tych sposobów postrzegania ma też specyficzne następstwa emocjonalne oraz behawioralne – co znajduje odzwierciedlenie w rozdziałach przedstawianej czytelnikowi książki, które pokazują funkcje, jakie dehumanizacja, esencjalizm i bytowość mogą pełnić w konfliktach międzygrupowych, represjach, wojnach, a nawet ludobójstwie. Mamy nadzieję, że nasza książka rozszerzy refleksję czytelników nad złożonością postrzegania międzygrupowego.
ze wstępu redaktorów naukowych

W tomie publikują:
Paul Bain, Michał Bilewicz, Aleksandra Cisłak, Marek Drogosz, Susan T. Fiske, Lasana T. Harris, Peter Holtz, Emiko S. Kashima, Yoshihisa Kashima, Mirosław Kofta, Małgorzata Kossowska, Jacques-Philippe Leyens, Anthony Lyons, Mariana Machado Pires Miranda, Maria Paola Paladino, Garry Robins, Maciej Sekerdej, Patrycja Sławuta, Monika Tarnowska, R. Scott Tindale, Mariusz Trejtowicz, Jeroen Vaes, Cedric Vears, Wolfgang Wagner, Jennifer Whelan, Adrian Wójcik, Justyna Zięba. 

38.85
34.97 zł

Darmowe pliki:
SPIS_TRESCI
autor: Marek DROGOSZ
Michał BILEWICZ
Mirosław KOFTA (red.)

format: B-5
ISBN: 978-83-7383-492-7
liczba stron: 281
miejsce wydania: Warszawa
oprawa: miękka, skrzydełka
rok wydania: 2012
uwagi: wydanie pierwsze


powrót do listy książek
PayU - Bezpieczne płatności internetowe
Informacje

Wydawnictwo Naukowe Scholar Sp. z o.o.

ul. Wiślana 8 (róg Browarnej)

budynek

Powiśle Business Center

00-317 Warszawa

w godz. 9:00–17:00

info@scholar.com.pl

tel./fax


22 828 93 91

22 692 41 18

22 826 59 21 

dział handlowy: tel. jak wyżej, wew. 108

konto nr (Santander Bank Polska SA)

07 1090 1030 0000 0000 0417 6217Jesteśmy na
Płatności
© Wydawnictwo Naukowe Scholar 2007-2013 | wykonanie: Edytor Sp. z o.o.
f