POZANAUKOWE FASCYNACJE INNOŚCIĄ KULTUROWĄ:
Polski Ruch Przyjaciół Indian

Książka dostępna także w wersji elektronicznej, np. na:
http://www.ibuk.pl/fiszka/92432/pozanaukowe-fascynacje-innoscia-kulturowa-polski-ruch-przyjaciol-indian.html

http://www.zinamon.pl/artykul/Ewa-Szczecinska-Musielak/Pozanaukowe-fascynacje-innoscia-kulturowa-Polski-Ruch-Przyjaciol-Indian,1E1D528CEB


We współczesnym świecie, także w Polsce, coraz więcej osób szuka dla siebie drogi życia dalekiej od kulturowego mainstreamu czy masowej konsumpcji. Jedną z takich dróg jest eksplorowanie i poznawanie – nie tylko intelektualne, lecz także duchowe – innych kultur. Ta książka to antropologiczna i socjologiczna analiza grupy polskich indianistów. Czego indianiści szukają w kulturach Indian obu Ameryk? Czy są takie elementy w duchowości i wierzeniach Indian, które mogą być przejęte przez Polaków, Europejczyków żyjących w XXI wieku? Czy możliwe jest życie w dwu światach naraz? To także pytania o to, czego możemy się nauczyć od Innego, w jakim stopniu możliwa jest głęboka komunikacja i wymiana między kulturami. 
Śledząc, jak arbitralnie i selektywnie konstruowany jest obraz Indian w świadomości indianistów, (...) Autorka bardzo ciekawie pokazuje, że swoją podwójną, polsko-indiańską tożsamość budują oni w gruncie rzeczy bardzo niekonsekwentnie. (...) Ich „indiańska” tożsamość jest wybiórcza. Wybiórcza dlatego, że wprawdzie chętnie przebierają się w pióropusze i tańczą pow wow, ale już nie inscenizują tortur przy palu męczarni czy bolesnych rytuałów przejścia.
prof. dr hab. Izabella Bukraba-Rylska
Autorka przez cały czas stara się postępować świadomie metodologicznie i wykazuje przy tym dużą erudycję socjologiczną i filozoficzną. Co najważniejsze jednak, uczyniła wiele, by przedstawić nam w usystematyzowany sposób monografię tej osobliwej grupy, a zaiste nie było to zadanie proste. Wywiązała się z niego w interesujący i przekonujący sposób, pokazując przy tym, iż ma dobrze opanowane rzemiosło socjologiczne.
prof. dr hab. Michał Buchowski

Ewa Szczecińska-Musielak, socjolog i antropolog, absolwentka Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Obecnie pracuje jako adiunkt w Katedrze Socjologii Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Interesuje się antropologią i socjologią kultury oraz problematyką etniczną. Prywatnie miłośniczka literatury fantasy.
 

30.98
27.88 zł

autor: Ewa SZCZECIŃSKA-MUSIELAK
format: A-5
ISBN: 978-83-7378-442-2
liczba stron: 211
miejsce wydania: Warszawa
oprawa: miękka, skrzydełka
rok wydania: 2010
uwagi: wydanie pierwsze


powrót do listy książek
PayU - Bezpieczne płatności internetowe
Informacje

Wydawnictwo Naukowe Scholar Sp. z o.o.

ul. Wiślana 8 (róg Browarnej)

budynek

Powiśle Business Center

00-317 Warszawa

w godz. 9:00–17:00

info@scholar.com.pl

tel./fax


22 828 93 91

22 692 41 18

22 826 59 21 

dział handlowy: tel. jak wyżej, wew. 108

konto nr (BZ WBK)

07 1090 1030 0000 0000 0417 6217Jesteśmy na
Płatności
© Wydawnictwo Naukowe Scholar 2007-2013 | wykonanie: Edytor Sp. z o.o.
f