Jakiej inteligencji potrzebują Polacy?
Jakiej inteligencji potrzebują Polacy? Zapraszamy do dyskusji na ten temat, która odbędzie się 1 czerwca o g. 17.00 w Pałacu Staszica. W spotkaniu weźmie udział jeden z naszych autorów - dr Piotr Kulas.

 

 

Zapraszamy do udziału w dyskusji organizowanej przez Warszawski Oddział Polskiego Towarzystwa Socjologicznego: Jakiej inteligencji potrzebują Polacy? Punktem wyjścia do rozmowy będą dwie publikacje dr. Piotra Kulasa, jednego z naszych autorów: 

 

1. Inteligenckość zaprzeczona. Etos i tożsamość młodych inteligenckich elit oraz

 


 

2. Rozmowy o inteligencji.

 


 

Z opisu organizatora: 

 

Koniec inteligencji ogłaszano już w Polsce wiele razy. Samo pojęcie nadal jest jednak używane zarówno w dyskursie akademickim, jak i publicznym. Być może nie chodzi więc wyłącznie o trudność ze znalezieniem innego słowa, ale o to, że ma ono wciąż aktualne konotacje, wzbogacone przez lata wieloma nowymi, niekiedy sprzecznymi znaczeniami. W polskim kontekście pojęcie inteligencji odsyła do określonej tradycji moralnej i etosowej oraz charakterystycznych dla niej postaw. Mają one trwałe miejsce w kulturze narodowej. Debacie towarzyszy przeświadczenie, że chociaż inteligenckie wzory zmieniały się, to w zmienionej formie niektóre z nich nadal są obecne.

W trakcie dyskusji z udziałem publiczności zastanowimy się, co współcześnie należy rozumieć pod pojęciem inteligencji i czy warto jeszcze posługiwać się tym słowem. Spróbujemy odpowiedzieć, czy inteligencja jest nam dzisiaj potrzebna, i w jakiej formie. Zastanowimy się również wspólnie nad tym, czy potrzebujemy dzisiaj etosu publicznego zaangażowania, jakich wartości brakuje nam dzisiaj najbardziej, jaki powinien być stosunek inteligencji do przedstawicieli innych grup społecznych. Wreszcie zastanowimy się, kto ewentualnie może być uznany za reprezentantów tej kategorii. 

W spotkaniu udział wezmą:
prof. Joanna Kurczewska (IFiS PAN)
Agata Szczęśniak (ISNS UW)
prof. Paweł Śpiewak (IS UW)
dr Piotr Kulas (IPSiR UW)

Moderacja: dr Mikołaj Pawlak (IPSiR UW)

Godz. 17:00, sala 232 (dawna 242), II piętro, Pałac Staszica, Warszawa.

W trakcie spotkania będzie można nabyć wspomniane wyżej pozycje w promocyjnych cenach.

 

Tymczasem zapraszamy do zapoznania się z nimi na naszej stronie: http://bit.ly/2rwaXix

PayU - Bezpieczne płatności internetowe
Informacje

Wydawnictwo Naukowe Scholar Sp. z o.o.

ul. Wiślana 8 (róg Browarnej)

budynek

Powiśle Business Center

00-317 Warszawa

w godz. 9:00–17:00

info@scholar.com.pl

tel./fax


22 828 93 91

22 692 41 18

22 826 59 21 

dział handlowy: tel. jak wyżej, wew. 108

konto nr (BZ WBK)

07 1090 1030 0000 0000 0417 6217Jesteśmy na
Płatności
© Wydawnictwo Naukowe Scholar 2007-2013 | wykonanie: Edytor Sp. z o.o.
f